Hasan Eskil’e (2)

GEÇEN sayıda yakın dönem hayat sigortacığılımızın önemli isimlerinden ve aynı zamanda edebiyatımızın önemli kalemlerinden biri olan Hasan Eskil’e yer vermiş ve son yazdığı “Delici Gözler” adlı kitabın ikinci ve üçüncü şiirini bana ithaf ettiğinden söz ederek ilk şiirini sizlerle paylaşmıştım.

Bu yazımda da ikinci şiirini sizlerle paylaşıyorum.

Faruk Ömrüuzak’a -2-

Kalemin
Ak kağıt üstüne
Kareler
Dörtgenler
Birbirini kesen köşeler
Çiziyor.
Sevgiye yelken açan yüreğin
Rüzgar tutmuş
Maviliklerde uçarken
Sevgiler
Sevgileri
Köşelerde kesiyor,
Bence aziz dostum
Çizgilere
Özgürlüklerini ver.
Kesişmeyen çizgiler
Evrende yolculuk etsinler.
Başlarını alıp
Kirlenmiş dünyamızdan
Çekip gitsinler.
Günlerde yansın
Yıldızlarda yunsunlar.
Evreni dolaşıp
Dünyamıza gelsinler.
Insanlığa dağılmak için
Kağıdın ortasında
Bir nokta olsunlar.
Çok mu zor Faruk?
Çok mu zor?
Haydi
sevgi kaynağı
şu noktayı koy!

Hasan Ağabey çok renkli bir kişiliğe sahip. 1970 yılında İş Bankası Teftiş Kurulunda iş hayatına başlamış, müfettişliği sırasında yapmış olduğu Anadolu gezilerinde sadece şubeleri değil çevreyi ve insanları da gözlemlemiş. 2000’li yıllarda bu gezilerde edindiği gözlemleri ‘Teftiş Anıları’ adlı kitabında yayınlamış. Yıllarca okumuş; okuduklarını, yaşadıklarını biriktirmiş, biriktirdiklerini de uzun hikayeler ve romanlar halinde okurlarınla paylaşmış.

Daha önce yazdığı eserleri şunlar; Iraz, Köprüde Kadınlar, Karasuya Düşen Yıldızlar, Bıçak Sırtında, Teftiş Öyküleri, Cariye Ayşe Nihal, Mavi Kanatlı Atlar, Giritli Feride. Eserleri, Selçuk Üniversitesi’nde ‘Hasan Eskil’in Roman Ve Hikâyeciliği’ başlığıyla Yüksek Lisans Tezi konusu olmuş. Eserlerinde zaman zaman güldürüyor, zaman zaman hüzünlendiriyor.

Bir blogda yayımlanan kişisel tanıtımında “Okuryazarım, yani önce okur, sonra da okuduklarımı yazarım dememe rağmen, epeydir dengeyi bozmuş, sadece okur olarak sürdürüyorum edebiyatla ilişkimi” diyen Hasan Ağabey, ekim ayında yazdığı “Delici Gözler” adlı şiir kitabıyla tekrar yazın hayatına döndü. Tam yirmi sene önce benle ilgili yazmış olduğu şiirlere de kitabında yer verdi. Kendisine müteşekkirim ve şiirinde benden istediği zor görevi yerine getirmeye çalışıyorum. Nokta…

Avatar

Faruk Ömrüuzak

fomruuzak@yahoo.co.uk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.