Hasan Eskil’e

BUGÜNKÜ yazımda kadim bir dostumu anacağım; Hasan Eskil’i… Genç meslektaşlarım belki kendisini tanımayabilir. Kendisi, 1990’lı yıllarda esen liberallik rüzgarlarının sektörümüze kazandırdığı yöneticilerimizden birisi. İş Bankası Teftiş Kurulu’nda başlayan bankacılık kariyerini aynı bankanın yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli birimlerinde yönetici olarak tamamlayan Eskil, 1990 yılında sigorta sektörüne geçerek Anadolu Hayat sigorta şirketini kurdu ve şirketin genel müdürlüğünü üstlendi.
Aktif sigortacılık hayatımın 1990 yılından 1999’a kadar geçen son 10 yılında, ‘Türkiye Sigorta Birliği’nin yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım. Görev yaptığım bu dönemde yönetim kurulu üyelerimizden birisi de Hasan Eskil’di. Sektörümüze geldikten sonra çok olumlu katkılar sağlayan Hasan Ağabey, aynı zamanda renkli bir kişiliğiyle kısa zamanda adapte oldu, biz dostlarının sevgisini ve saygısını kazandı.
Yıldızlarımız bağdaştığından mıdır nedir, her yönetim kurulu toplantısında biz Hasan Ağabeyle yan yana otururduk. Öğrenciliğimden kalma bir alışkanlığım var, derslerde veya toplantılarda konulara yoğunlaşabilmek için ya not tutarım ya da önümdeki kağıda bir takım geometrik desenler çizerim. Dışarıdan bakınca çok normal görünmemekle birlikte, böylelikle konulara daha fazla konsantre olurum. Benim bu özelliğim, benim Hasan Ağabeyinin bir başka özelliğini; şair ve yazar kişiliğini öğrenmeme neden oldu. Bir toplantımızda Hasan Ağabey desenlerimle ilgili yazdığı bir şiiri önüme koydu. Tabii çok duygulandım. Böylece, Hasan Ağabeyin, bankacılık ve sigortacılık kariyerinin dışında sahip olduğu çok daha önemli bir diğer yönününü de öğrenmiş oldum.
Hasan Ağabey Türk edebiyatının önemli kalemlerinden biri. Birçok romanı ve şiir kitabı var. Ben, bazılarını daha basılmadan önce okuma fırsatı bulan şanslı kişilerden biriyim. Son basılan şiir kitabı “Delici Gözler”. Çok kısa bir süre önce yayınlanan bu kitap benim için çok ayrı bir önem taşıyor. Hasan Ağabey, 89 şiirden oluşan kitabın ikinci ve üçüncü şiirini bana ithaf etmiş. Bu şiirler, benim yönetim kurulu toplantılarında önümdeki kağıda karaladığım desenlerle ilgili olarak Hasan Ağabeyin 20 yıl önce yazdığı şiirler.
İşte birincisi; Faruk Ömrüuzak’a -1-

Önündeki kağıda
Kareler, dörtgenler
çiziyorsun
Bu kez:
İki yanı bahçelik
Ne fazla ezik
Ne de fazla dik
Bir yokuş çizsene.
Yuvasına
Gagasında yem
Yüreğinde sevgi taşıyan
Bir de kuş çizsene.
Ağaçlarda meyve
Meyvelerde renk
Renklerde ses çizsene.
Bahçede evler
Evlerde sevgi
Sevgi nefes ister
Lütfen nefes çizsene.
Aylar, yıldızlar çizsene.
Yeryüzüne beni
Benim yanıma onu
İki deli aşık çizsene.
Denize
dallara
yuvadaki kuşa
meyvedeki renge
renkteki sese
sevgi soluyan nefese
Işık gerek.
Deli yüreklerimizden
Evrene dağılan
Işık çizsene.
Kitabın adı, “Delici Gözler”. İkinci şiir gelecek sayıda…
Ben Hasan Ağabeyin talimatını yerine getirerek ışık çizmeye gayret ediyorum.

Avatar

Faruk Ömrüuzak

fomruuzak@yahoo.co.uk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.