Her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor

 Her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor

Akıllı telefonlarda en çok ziyaret ettiğimiz uygulamalar sosyal medya uygulamaları oldu. Yapılan araştırmada her 20 kişiden 19’unun sosyal medya kullandığı ve katılımcıların %58’inin Instagram’ı sıklıkla ziyaret ettiği açıklandı.

Türkiye’de sosyal medya kullanım alışkanlıklarının bugünlerde hangi düzeyde olduğunu görmek için NG Araştırma bir çalışma gerçekleştirdi. 17-21 Nisan 2020 tarihleri arasında 15 yaş üzeri 2075 kişinin katılımıyla Türkiye genelinde yapılan kamuoyu araştırmasının ilginç sonuçları var. Sabah kalktığımız andan itibaren elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızın vazgeçilmezleri arasında sosyal medya var. Öyle ki her 20 kişiden 19’u sosyal medya kullanıyor.

INSTAGRAM %58 İLE LİDER

İnsanlar tarafından büyük ilgi gören sosyal medya kanallarının öne çıkan ana özellikleri farklı kişiler tarafından da en çok tercih edilen olmasına neden oluyor. Kimimiz düşüncelerini paylaşacağı platformları tercih ederken, kimimiz ise yaşantısını fotoğraf veya video yardımı ile paylaşabileceği kanallara yöneliyor. 

Katılımcıların en sık kullandığı sosyal medya kanalı %58’lik oranıyla Instagram oldu. Kısa süre öncesine kadar gençlerin yoğunlukta olduğu Instagram artık her yaş grubundan kullanıcıya ulaşmış durumda. Dünyanın en büyük video kütüphanelerinden biri olan YouTube ise %18’lik oranıyla 2. sırada tercih ediliyor. Türkiye’de her kesime ulaşmayı başarabilmiş Facebook, en sık kullanılanlar açısından %13’lük oranıyla 3. sırayı aldı. Gündemin hızlı bir şekilde takip edilebildiği Twitter %9’luk oranıyla 4. sırada.

BOŞ ZAMANIMIZI DEĞERLENDİRİYORUZ

Sosyal medyanın bu denli ilgi görmesinin nedenlerinden biri her yaştan, her kesimden insan için ilgi çekecek farklı seçenekler sunması. Hangi seçenekler daha ön plana çıkıyor ve kullanımlarda belirleyici oluyor sorusunun cevabını araştırmamızla cevaplamış olduk.

Katılımcıların sosyal medyayı kullanmalarının ana nedenlerine baktığımızda; %24’ü boş zamanını değerlendirmek, %22’si eğlenmek, %18’i yeni şeyler öğrenmek, %14’ü ise tanıdıklarıyla iletişimde kalmak için sosyal medya kullandığını ifade etti. 2020 yılını en çok etkileyen, ülkemizin ve dünyanın gündemine oturan koronavirüs burada da karşımıza çıkıyor. %8’lik kesim son günlerde koronavirüs salgınına dair bilgi edinmek ana amacıyla sosyal medya kullanıyor.

SALGIN UYGULAMALARA AYIRDIĞIMIZ SÜREYİ ARTIRDI

Ülkemizde yaklaşık 1 ay önce ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle beraber günlük yaşantımız birdenbire değişti. Bu değişimlerden biri olarak hepimizin evde geçirdiği süre artmış oldu. Acaba içinde bulunduğumuz bu durum sosyal medyada geçirdiğimiz süreyi nasıl etkiledi?

Salgından dolayı insanların %57’si sosyal medyada geçirdiği sürenin arttığını belirtirken, %40’ı ise bu sürenin değişmediğini belirtti.

Koronavirüs salgınından dolayı sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı sorduğumuzda sonuçlar, en büyük aktivite kaynaklarından birinin sosyal medya olduğunu gösteriyor.

Katılımcıların %21’i günde 5 saatten fazla, %19’u günde 4-5 saat, %36’sı günde 2-3 saat, %14’ü ise günde 1 saat sosyal medyada zaman geçirdiklerini belirttiler. Yalnızca %3’lük bir kesim sosyal medyayı hergün kullanmadığını belirtti.

WHATSAPP’TE GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA ORANLARI YÜKSEK

Salgından dolayı, hepimiz sevdiklerimizle aramıza mesafe koymak ve sosyal yaşantımıza bir ara vermek zorunda kaldık. Eve kapandığımız bu süreçte birçoğumuz, ailemiz ve arkadaşlarımızla sosyal medya kanalları yoluyla iletişime geçiyoruz. Ayrıca hiç kullanmadığımız kadar görüntülü konuşma uygulamalarını da kullanıyoruz. Katılımcıların %95’i Whatsapp üzerinden görüntülü konuşuyor. %16’sı Facebook Messenger kullanırken, Skype ve Zoom uygulamalarını tercih edenlerin oranı %13.

KULLANMAYANLAR VAKİT ALDIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sosyal medyayı kullananlar büyük çoğunlukta. Fakat araştırmaya katılan her 20 kişiden 1’i sosyal medya kullanmadığını belirtti.

Katılımcıların %33’ü fazla zaman aldığını düşündüğü için, %15’i özel hayatın gizliliğine uygun olmadığı için, %14’ü ise kullanmayı sevmediğinden dolayı sosyal medya kullanmadığını belirtti.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir