Hukuk

HUKUK ile ilgim ablam rahmetli Av. Efser Erenus’un Hukuk Fakültesine kaydolması ile başladı. Basılı kitap olmadığı için hocanın derste anlattıklarını kelime kelime not tutarak çalışırdı. Tuttuğu notlar elden ele dolaşarak kopyalanırdı. Bu gayretleriyle 4 yılın sonunda 2000 (emin değilim) kişilik sınıftan haziran döneminde mezun olan 6 kişiden biri ablamdı.
Yıl 1946/50 yıllarıydı… Çok seyrek olarak Beyazıt’taki Marmara Sineması’nın olduğu binanın düğün salonunda Hukuk Fakültesi öğrencileri eğlence düzenlerdi. Bir defasında ablam beni de götürmüştü. Adlarını hatırlayamadığım için üzgünüm; biri ağız mızıkasını bir orkestra gibi çalan iki kişilik ekip olayın aktörü, şantörü, rejisörü’ydü. Nitekim daha sonraki yıllarda radyoda ve sahnelerde meşhur oldular.
Yıllar sonra İstihbarat Servisi’nde çalıştığım bankada “bataklar” çoğalınca, 3 avukat ve bir icra memurunun çalıştığı hukuk servisi kuruldu. 60’lı yılların ilk yarısı olmalı. İcra memuru icra takiplerine bakacaktı. Ben de 3 koskoca avukatın faaliyetlerini takip (!) edecektim. Sultanahmet Adliyesi koridorları kimbilir ömrümün kaç kilometresine sahne olmuştur. Başarılı olmuşum ki, 9 ay sonra şef muavinliğine terfi ederek, İstihbarat Servisi’ndeki görevime döndüm. Bu kısa hukuk temasım, yıllar sonra sigorta sektörüne transferimden sonra, zaman zaman hukuk müşavirine yardımcı (!) olmama bile yetti. Sonuçta kitapta yazan başka icraattaki düzen başkaydı ve tecrübelerle sahip olunuyordu!
Yine daldım gidiyorum. Geçen ay hiç farkında olmadan daldığım yere dönüyorum. Birkaç ahkâm kesip noktayı koyacağım. Tanımadığı genç kızı iki bıçak darbesi ile öldüren cani, mart 2005 tarihinde askerlikten firar etmiş. Mayıs 2005’te askeri cezaevinde isyana kalkışmış. Haziran 2005’te Sarıkamış As. Hst. Psikiyatri Servisi’ne yatırılmış. “İleri derecede antisosyal kişilik bozukluğu, davranışlarına limit koyamayan saldırganlık, suç işlemeye meyilli tanısı ile askerliğe elverişli değildir raporu verilerek terhis edilmiştir.” Terhisinden birkaç ay sonra Ordu’da 15 yaşında bir çocuğu bıçakladı. 9 Mart 2006 tarihli raporla “Cezai ehliyetini etkileyecek düzeyde psikiyatrik hastalık tesbit edilmedi yazılmış. Adli Tıp Kurumu’da “antisosyal kişilik bozukluğu tek başına cezai sorumluluğu etkilemez” demiş. Argodan alıntı “SALDIM ÇAYIRA, MEVLÂM KAYIRA”nın tam örneği.
O günden bu günlere kim bilir nerede neler yapmış bilmeyelim. Hukukun derinlerine indikçe insan çileden çıkıyor zira. Öyle “komplo teorileri” üretilmiş ki kanım dondu. Ya doğruysa? Hukuka nokta…
Geçen ay merak ettiklerimi soracak ve o arada futbola el atacaktım, buralara geldik.
Bir merak ettiğim konu köşe yazarlarının her gün değişik konularla sayfa doldurmayı nasıl başardıkları idi, anlaşıldı. Bir üstat yazısının ucuna “katkıda bulunanlar” diye not koymaya başladı. Her gün 5 veya 6 kişi oluyor konuları, adları ve soyadları ile.
Futbola gelirsek, başlamadan vazgeçtim. Aklımdan geçenler şu ara o kadar gündemde ki, her gün sayfalar dolusu bir ben eksiğim. Eksik olayım.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Çikolata köpeklerin sinir sistemini etkileyerek ölümlerine sebep olabilir.

Avatar

Eşber Erülgen

esberulgen@ttmail.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.