Hukuki Himaye Sigortası’nda yeni adım beklentisi

Adalete ulaşımı daha kolay hale getirmeyi ve hukuki süreçleri vatandaş için kolaylaştırmayı hedefleyen Hukuki Himaye Sigortası için çalışmalar devam ediyor.

Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ve ülkemizde yaptırılmasının önünde yasal engel olmayan ürün, uygulamadaki sorunlar ve bilinirliğinin düşük olması nedeniyle henüz yaygın bir kullanım alanı bulamamış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki hedefler arasında yer alan ürünün güncellenmesi ve bilinirliğini artıracak çalışmaların yapılması bekleniyor. 

ÇALIŞTAY YAPILMASI PLANLANIYOR


Milliyet Gazetesi’nden Şebnem Hoşgör’ün haberine göre; Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde, “Hukuki himaye sigortasının geliştirilmesi sağlanacaktır” hedefine yer verildi. Bu amaçla mevcut sigorta genel şartlarının yeni ihtiyaçlara göre güncelleneceği, hukuki himaye sigortasının yaygınlaştırılması için kamuoyunda farkındalık çalışmaları yapılacağı belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılına ait şubat 2019 tarihinde yayımlanan faaliyet raporu ise bakanlığın bununla ilgili çalışmalarını büyük ölçüde olgunlaştırdığını ancak konunun paydaşlarından Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gerekli düzenlemeleri yapmaması nedeniyle harekete geçemediğini ortaya koydu. 

Rapora göre Adalet Bakanlığı, bu sigorta türürünün yaygınlaştırılması hedefi kapsamında, hukuki himaye sigortasının mevcut şartlarını gözden geçirerek mevzuata uygun hale getirmek amacıyla konusunda uzman hakimler, avukatlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturdu. Raporda 2019 içinde hukuki himaye sigortası ile ilgili “çalıştay” yapılmasının planlandığı bilgisi de yer aldı.Hukuki himaye sigortası, hukuki giderler sigortası ya da hukuk sigortası; sigortacının, prim ödenmesi karşılığında, sigortalının taraf olduğu poliçe kapsamında düzenlenen dava çeşitleriyle sınırlı olarak yargılama giderleri ve avukatlık ücretlerini ve diğer edimleri yerine getirmeyi üstlendiği sigorta dalıdır.

10 Haziran 2019

İlgili Haberler

Yazarlar