İngiliz sigortacıların başı kimlik hırsızlığıyla dertte

Sigorta suistimalleri doygun bir sigortacılık sektörüne sahip olan İngiliz sigortacılar için büyük bir problem teşkil ediyor. Bu da sigortacıların, kimlik hırsızlığının da etkin olarak kullanılmaya başladığı suistimal olaylarını azaltmak için davranış bilimi gibi yeni alanlarda çözüm aramasına sebep oluyor.

İngiliz Sigortacılar Birliği (ABI) ve Sigorta Suistimal Bürosu’nun (IFB) beraber yayınladığı istatistikler sigorta suistimallerinde dikkat çekici bir artışa işaret ediyor. Ortalama bir suistimal olayının sigorta şirketlerine maliyeti 12 bin pounda çıkarken, IFB tarafından mercek altına alınan şüpheli dosyaların sayısı 2017 yılından bu yana %65 artmış durumda.

Oto sigortaları suistimaller alanındaki liderliğini henüz kaptırmamış olsa da kimlik hırsızlığının artmasıyla beraber 2017 yılında 1.6 milyon seviyesinde olduğu tespit edilen sorumluluk alanındaki suistimal teşebbüsleri, 2018 yılında 1.8 milyona çıkmış durumda. Böylelikle oto sigortalarından sonra sorumluluk sigortaları da kötü niyetli kullanıcıların sevdiği alanlardan biri haline gelmiş durumda. Sorunu çözmek için yola çıkan IFB, özellikle boşluklu duvar yalıtımı gibi hasarlardan büyük gelir sağlayan organize ihbar çetelerine odaklanıyor.

Dahası, suistimal olaylarının büyük bir kısmının ‘fırsatçı’ olarak nitelenen, yani insan eliyle düzenlenmeyen ancak belirli şartların bir araya gelmesiyle insanların sigorta şirketlerini yanıltmayı denemesi sonucunda meydana geldiğini saptayan IFB, davranış bilimi uzmanları ile beraber çalışarak suistimal olaylarına öncülük eden koşulların ortadan kaldırılması için çalışmaya başladı.

 

ARNAVUT UYUŞTURUCU ÇETESİ BİLE SUİSTİMALİN İÇİNDE

IFB’nin açıklamasına göre 2018 yılının mayıs ayında IFB ve Londra polisinin ortak çalışması sonucunda hayalet brokerlik faaliyetlerinde bulunan ve kimlik hırsızlığı yaparak uzun bir yakalanmamayı başaran Arnavut uyuşturucu çetesine bağları olan 2 kişi hapis cezasına çarptırıldı. Bu olay daha geniş organize suç örgütlerine bağı olan kimlik hırsızlığı bağlantılı suistimal olaylarının artan etkisine de dikkat çekti.

“Günümüzde organize suistimal çetelerini yakalamak için kullandığımız yöntemler işe yarıyor olsa da büyük resme baktığımız zaman daha karışık bir sürecin içerisinde olduğumuzu görüyoruz” diyen IFB Direktörü Benn Fletcher, suistimalde yeni girişimler için “Suistimallerin doğası her gün değişiyor. Kriminal gruplar kimlik hırsızlığı ile yangın ve sorumluluk sigortalarında suistimale yoğunlaşarak, suistimal denetimlerinin daha gevşek olduğu alanlara yöneliyor” sözlerini kullandı.

Gelişen raporlama teknolojileri ve ortak bilgiye ulaşımın kolaylaşması sonucunda sofistike kriminal gruplara ulaşmanın ve müdahale etmek kolaylaşıyor. Yine de, uzun dönemde sigorta şirketlerinin her yıl tekrarlayan ve sigortalıların primlerinin buharlaşmasına neden olan suistimal çeteleriyle mücadele etmek için yeni taktikler ve teknolojiler geliştirmesi gerekiyor. Suistimalin son derece yaygın olduğu ülkemizdeki sigortacıların ise suistimal ağları sağlamlaşmadan önce harekete geçip, uygun teknolojileri uygulamaya alarak prokatif bir yaklaşım göstermesi gerekiyor.

5 Eylül 2019

İlgili Haberler

Yazarlar