Insurtech yatırımları ikinci çeyrekte de 1.4 milyara ulaştı

Sigorta ve reasürans brokeri Willis Towers Watson'a göre, insurtech’e yapılan toplam yeni finansman taahhütleri, 2019 yılının ikinci çeyreğinde de 1.2 milyar doları aştı. Böylece üst üste 4 çeyrekte birden 1.4 milyar limiti aşılmış oldu.

Willis Towers Watson’ın son üç ayı kapsayan insurtech raporu, hem hayat dışı hem de hayat ve sağlık sigortalarındaki büyümenin yatırım hareketlerini desteklediği belirtiliyor. Hayat dışı sigorta poliçesi kesen şirketlere yapılan yatırımlar 2018 yılının aynı dönemine göre %283 büyüme gösterirken, hayat ve sağlık sigortası yapan şirketlerin aldıkları yatırımlar ise ilk çeyrekte %259 arttı. 

Firmanın reasürans kısmında görev alan Willis Re Insurtech Küresel Başkanı Dr. Andrew Johnston, şunları söyledi: “Stratejik olarak teknoloji artık dünyadaki hemen hemen her sigortacı ve reasürör için önemli bir rol oynuyor fakat insurtech dünyasından gelen ve yeni fırsatlar sunan bu teknoloji herkesin beklediği gibi sonuçlanmayabilir.”

FONLAMALAR 147 MİLYON DOLARI BULDU

WTW’nin raporu, incelenen dönemde insurtech anlaşmalarının büyük kısmının büyük yatırımlardan geldiğini gösteriyor. Bu da, toplam yatırım sayısını %20’den daha fazla aşağıya çekerken, erken aşamadaki yatırımların hacmini 2017’nin üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük seviyesine geriletiyor. WTW, bunun insurtech sektöründeki artan olgunluğun bir yansıması olduğunu belirtiyor. 

26 Temmuz 2019

İlgili Haberler

Yazarlar