İstanbulluların depreme hazırlığı yeterli değil

 İstanbulluların depreme hazırlığı yeterli değil

İstanbul genelinde 15 yaş ve üzeri toplam 2.160 kişinin katıldığı araştırmada katılımcıların olası ‘Büyük İstanbul Depremi’ne hazırlıklı olmadığı sonucu ortaya çıktı.

İstanbul’da meydana gelen depremler vatandaşları korkuttu. 26 Kasım-15 Aralık 2019 tarihleri arasında NG Araştırma şirketi, İstanbulluların depreme ne kadar hazırlıklı olduğunu öğrenmek için deprem ile ilgili online kamuoyu araştırması yapıldı. Araştırmaya İstanbul genelinde 15 yaş ve üzeri toplam 2.160 kişi katıldı.

İSTANBULLULARIN %8’İ DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLERİ BİLMİYOR


Medya kanalları başta olmak üzere tüm uzmanlar depremin yaşandığı andan itibaren deprem hakkında ne gibi önlemler alınması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu. Katılımcılara deprem anında yapılması gerekenler hakkında ne kadar bilgiye sahip oldukları sorulduğunda %46’sı televizyon/radyo gibi yayın organlarından uzmanları dinlediklerini, diğer %46’sı ise bu konu üzerinde araştırma yaptığını veya bir eğitime katıldığını belirtti. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanların oranı ise %8 olarak belirlendi. Sonuçlara göre medya kuruluşlarının halkı bilgilendirmedeki rolü ve etkinliği oldukça yüksek.

10 KİŞİDEN 4’Ü EVLERİNİN YÖNETMELİĞE UYGUN OLMADIĞINI SÖYLÜYOR


Araştırmaya katılan her 10 kişiden 4’ü evlerinin deprem yönetmeliğine uygun olduğunu düşünürken, 3’ü evinin depreme dayanıklı olmadığını düşündüklerini söyledi. Kalan 10 kişiden 3’ü ise bu konu hakkında bir bilgiye sahip olmadığını aktardı.

İSTANBULLULARIN YARISININ DEPREM SİGORTASI YOK


Araştırmaya katılan İstanbulluların yaklaşık yarısı deprem sigortasının bulunmadığını belirtti. Deprem sigortası yaptıran her 5 kişiden 2’si son 5 sene içerisinde, diğer 3’ü ise 5 yıldan daha uzun süredir sigorta yaptırdıklarını belirtti. Deprem sigortası bulunan katılımcıların yaklaşık yarısı deprem sonrası sigortadan yararlanmak için, geri kalan kesim ise fatura açtırma veya tapu işlemlerini gerçekleştirebilme gibi zorunluluklardan bu sigortayı yaptırdıklarını ifade etti.

%85 AÇIK HAVA ALANLARINDA BULUNMAYI TERCİH ETTİ


Deprem anında kendini güvende hissettiği yerler sorulduğunda, araştırmaya katılanların %85’i açık hava alanlarında bulunmayı tercih etti. Geri kalan %15’lik kısım ise evlerinde güvende olduklarını düşünüyor. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 5’i evlerinin yakınında toplanma alanı olduğunu, 3’ü olmadığını belirtti. Her 10 kişiden 2 kişi ise bu konuda bilgisi olmadığını belirtti.

%20 DEPREME HAZIR DEĞİL


Deprem önceden tahmin edilemeyen bir doğal afet. Bu nedenle katılımcılara, deprem yaşanmadan önce aldıkları önlemlerin listesi soruldu. Araştırmaya katılanların %45’i deprem çantası hazırladıklarını, %40’ı deprem anında evlerinde düşme olasılığı bulunan eşyaları sabitlediklerini, %41’i deprem ile ilgili detaylı araştırma yaptıklarını belirtirken, %20’si herhangi bir hazırlık yapmadığını söyledi. Katılımcılara deprem çantalarının içerisinde mutlaka bulunması gereken ürünler sorulduğunda cevapları şu şekilde oldu: İlk yardım malzemeleri (%90), el feneri (%89), kolay bozulmayacak yiyecekler (%83), düdük (%82) ve su (%82).

HER 4 KİŞİDEN 1’İ 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDE


Herkesin konuştuğu ‘Büyük İstanbul Depremi’nden yola çıkarak katılımcılara yaşadıkları yerin kaçıncı derece deprem bölgesi olduğu soruldu. Verilen cevaplara göre katılımcıların yarısı yaşadıkları yerin ne kadar güvenli olduğunu bilmiyor. Her 4 kişiden 1’i ise bulundukları bölgenin 1. derece deprem bölgesi olduğunu belirtirken, kalan kesim ise 2. veya 3. derece deprem bölgesinde yaşadığını belirtti.

DEPREM ANINDA CENİN POZİSYONU ALINMALI


Araştırmaya katılanların %15’i deprem olduğu anda bulundukları binayı terk etmeleri gerektiğini düşünüklerini söyledi. Fakat uzmanlar deprem anında bina içinde fazla hareket edilmemesini öneriyor ve depremin hemen ardından bina dışına çıkılması gerektiğini belirtiyorlar. Bu nedenle deprem anında bulunulan yerde güvenliği sağlamak öncelikli adım olmalı. Araştırmada elde edilen veriler gösteriyor ki her 5 kişiden 1’i deprem sırasında cenin pozisyonu alarak depremin geçmesini beklemeyi düşünüyor. Bu yöntem DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından güvenli duruş pozisyonları arasında kabul ediliyor. Diğer taraftan her 3 kişiden 1’i sabit, dayanıklı ve büyük hacimli eşyaların yanına sığınarak hayat üçgeni oluşturmayı düşünüyor.

DEPREM KADER OLARAK GÖRÜNÜYOR


Araştırmadan çıkarılan sonuçlara göre her 5 kişiden 3’ü deprem yaşama olasılığını kader olarak görüyor. Bugüne kadar yaşadıkları en yüksek deprem şiddeti sorulduğunda her 3 kişiden 2’si 6 ve üzeri büyüklükte deprem yaşarken, diğer 1’i ise 4-6 aralığında deprem yaşadığını ifade etti.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir