İTO Sigortacılık Zümre Toplantısı’ndan: Daha fazla gündeme gelmeliyiz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 20 No’lu Sigortacılık Meslek Komitesi Zümre Toplantısı dün (27 Haziran) yapıldı. Toplantıda konuşan TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, toplum ve hükümetin nezdinde sigortacılığın “farkındalık ve sempati sorunu” olduğunu belirtip “Daha çok konuşulmak, gündeme gelmek istiyoruz. Hükümetin, vatandaşın gündeminde olmayı, ekonomi medyasında da gündeme gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

“İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesinin düzenlediği “Sigorta Acentelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı Zümre toplantısı 27 Haziran Çarşamba günü İTO 4. Kat salonunda gerçekleştirildi. İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Duru başkanlığında, acentelerin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıya İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, Sigortacılık Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Hasan Necmi Üze, Eyyup Çelik, Doğan Şen ve Hasan Hoşben ile Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Reşit Çakas katıldı.  

Toplantının açılış konuşmasını yapan Duru, sözü İTO Başkanı Avdagiç’e bıraktı. Toplantının önemine vurgu yapan Avdagiç, acentelerin sorunlarını bildirmekle birlikte çözüm önerileri de sunmalarının hayati önem taşıdığını kaydetti. Avdagiç’in ardından TSB Genel Sekreteri Eroğlu, kısa bir sunum yaparak sektörü değerlendirdi. Toplum ve hükümetin nezdinde sigortacılığın “farkındalık ve sempati sorunu” olduğunu belirten Eroğlu, “Daha çok konuşulmak, gündeme gelmek istiyoruz. Hükümetin, vatandaşın gündeminde olmayı, ekonomi medyasında gündeme gelmeyi hedefliyoruz” dedi. Sektör olarak TARSİM ve DASK ile devletin yükünü aldıklarını hatırlatan Eroğlu, “Ayrıca fon üretiyoruz. Ekonomiye fon sağladığımızı siyasetçiye anlatmalıyız. Ortalama mevduat faizinin 53 gün olduğu bir ortamda orta ve uzun vadeli kaynak oluşturmak için sigorta fonları çok önemli. Bankacılık sistemi topladığı mevduattan daha fazla kredi veriyor. Bu fark dışarıdan sendikasyon kredisi olarak karşılanıyor. Bu yüzden ilgili devlet organları da başta sigorta, finans sektörünün geliştirilmesi gerektiğinin farkında. Bu bizim için fırsattır” diye konuştu.

TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap da acentelerin sorularını cevaplamadan önce, göreve geldiği günden beri geçen 4 buçuk yıl içinde kurum olarak yaptıklarını sıraladı. Öncelikle sektörün bütün aktörleri ile iletişim halinde olduklarını belirten Kasap, kendi dönemlerinde gerçekleşen bazı uygulamalardan bahsetti: “Acenteler için işlem ücreti getirdik. Sigorta acenteleri KOBİ oldu. Taban komisyonu geldi. Acente ile sigorta şirketi arasında yapılan sözleşmede düzenlemeye gidildi. 9 ülkede acenteliğin nasıl yapıldığına dair rapor hazırladık. TOBB SAİK reklam filmini bitirdik.” Kasap, reklam filminin çok yakında yayınlanacağını söyleyerek sözlerine son verdi.  

Sigorta Acenteleri Derneği (SAB) Başkanı Reşit Çakas 3 konu başlığıyla yaptığı konuşmada “sigorta acentelerinin mutlaka herhangi bir meslek örgütüne üye olması gerektiğini, sigorta şirketlerinin acentesiyle arasındaki sözleşmelerin tek taraflı düzenlenmemesini, iki tarafında kazanacağı modeller üzerinde durulmasını ve fesih sürelerinin 3 aydan fazla olması gerektiğini, sigorta şirketlerinin kapatılması ve devir alınması konularında acentenin portföy mülkiyet hakkı başta olmak üzere diğer hakların korunması için düzenlemelerin yapılmasının gerekliliğini, acentelerin geçmişte yaşadığı kayıp ve mağduriyetlerin tekrarlanmaması için sözleşmelerin bu yönden hazırlanması gerektiğini” dile getirdi.

 

 

28 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar