Kadın kaptanlar aynı gemide

KASIDER Yönetim Kurulu üyeleri “Hepimiz Aynı Gemideyiz” mottosuyla yola çıktı ve kadın sigortacıların yönetim kademelerinde her türlü görev ve sorumluluk için hazır olduklarını dile getirdiler.

KASIDER Yönetim Kurulu, “Leaders on Board” eğitimine katılarak “Hepimiz Aynı Gemideyiz” mesajını verdiler. VUCA (Volatile/Oynak, Uncertain/Belirsiz, Complex/Karmaşık ve Ambiguity/Muğlak) iş dünyasında, kurumların ve ekiplerin içinde bulunduğu rekabetçi ortamı deniz ve hava koşullarının etkisi altında yelkenli teknede yaşayarak deneyimleyen KASIDER Yönetim Kurulu, doğa ile iş yaşamının benzerliklerini de kıyaslama şansı buldu ve şu soruların cevaplarını aradı:

 • VUCA Dünyası Pozitif olabilir mi? 
 • Nasıl daha verimli ve yüksek performanslı ekip olabiliriz?
 • Takımımızı iyi tanıyor muyuz? 
 • Yetkinliklerimiz ve gelişime açık alanlarımız nelerdir?
 • Hedefimiz belli mi?
 • Sürecimiz nedir? 
 • Hangi faaliyetlerimiz, hangi yetkinlikleri, hangi bilgileri ve hangi kaynakları gerektirmektedir? Süreç risklerimiz nelerdir?
 • Bulunduğumuz ortamı tanıyor muyuz?
 • Hepimiz rollerimizi ve ekipteki üyelerin rollerini biliyor muyuz?
 • İletişimimizin kalitesi nasıl? Anlıyor muyum? Anlaşılıyor muyum?
 • Ekip içi ilişkilerimiz nasıldır?

KASIDER Yönetim Kurulu, eğitim kapsamında Pendik Marintürk G Pontonu’na bağlı 42 feet yelkenli teknede yapılan eğitim ile ekip birbirini daha yakından tanımak için başarı, hedef, vizyon, kızgınlık, bağlılık ve iddialarını konuşarak KASIDER’in kurumsal vizyonu ile bağdaştırdılar. Tanıma, liderlik, güven oluşturma, takım olma, GRPI, geri bildirim, beyin temelli ilişkiler, SCARF modeli ve GRPI envanteri ile ekibin güçlü yönlerini ve gelişime açık yönlerinin tespiti ve ardından da liderlik tarzı ve etkisi üzerine testler yapıldı. Liderlerin sürekli öğrenen ve öğreten kişiler olması, yeni bir konunun öğrenilmesi ve ustalık seviyesine gelebilmenin aşamaları bildiklerini dile getiren KASIDER Yönetim Kurulu üyeleri, süreç boyunca takım kurma, yedekleme, oryantasyon, rotasyon, hedef oluşturma, roller, süreç, iletişim, geri bildirim, çeviklik ve planlama üzerine etkinlik gerçekleştirdiler.

‘KASIDER HER GÜN GÜÇLENEREK BÜYÜYOR’

Konu hakkında açıklamalarda bulunan KASIDER Yönetim Kurulu Başkanı Sema Tüfekçiler, “Başarılı bir takım, amaç ve hedeflerinin farkında olan, sonuç ve performansa odaklanmış, güçlü iletişim ve ilişkilerle birbirine bağlı, yetkin kişilerden oluşur. Yetkili ve sorumluluk alan kadın sigortacıların katılımı ile KASIDER her geçen gün daha da güçleniyor ve büyüyor. Kadın sigortacıların her koşulda çalışıp, liderlik yapabileceğini biliyoruz ve zaman içerisinde artan sayıda üyemizin yönetimde roller alması ve yönetim kademesindeki oranın kadın yöneticiler lehinde değişmesi için çalışmalar yapacağız. Bu çerçevede eğitim ve etkinlik fırsatlarını değerlendiriyoruz” dedi.

Yönetim kurulunun ilişki ve iletişimini daha da güçlendirmek için bir arada daha çok vakit geçirecek fırsatlar yaratmaya çalıştıklarını belirten Tüfekçiler, şunları söyledi: “Leaders on Board, uzun yıllar sigorta sektöründe yöneticilik yapmış ve 2017 yılında Sekiz Rüzgar Eğitim, Koçluk, Danışmanlık şirketini kuran, bilgi ve tecrübelerini eğitmen, koç ve danışman olarak daha geniş kitlelere aktarmak için yola çıkmış olan meslektaşımız Çetin Kolukısa tarafından tasarlanmış bir eğitim. Bu eğitimde yeni ekiplerin çok ihtiyacı olan kendini ve ekibini tanımak, hedef belirlemek, uygulamak, eğlenmek ve çalışmak gibi unsurların hepsi bir arada. Hepimizin liderlik kapasitesi var. İyi bir ekip konuşur, tartışır, dinler, birlikte yapar. Kısacası iyi ve kaliteli bir iletişimleri vardır. Niçin, nasıl ve ne yapacaklarını bilirler. Dayanıklı ve çeviktirler.”

‘FARK YARATAN EKİPLER İÇİN LİDERLİK ŞART’

“Kendini ve ekibini tanımak bu işin kilit noktası. Daha iyi sonuçlar alan, motivasyonu yüksek ve fark yaratan ekipler için liderlik şart” diyen Çetin Kolukısa, iletişimin gücü ve kalitesinin çok önemli olduğunu söyledi. Kolukısa, “Değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak iş dünyası koşullarında ayakta kalmaya çalışıyoruz, hedefimize ulaşmak zor ama imkansız değil. Yetkinliklerinin ve gelişime açık yönlerinin farkında olan, sürekli öğrenen ve öğrendiklerini uygulayabilen bir ekip için hedefleri gerçekleştirmek sadece kaynak ve zaman yönetimi problemidir” dedi.

6 Ağustos 2019

İlgili Haberler

Yazarlar