Koru Sigorta mükemmellik yolculuğuna başladı

Koru Sigorta, sürdürülebilir başarı hedefiyle EFQM mükemmellik modelini uygulamaya başladı.

Koru Sigorta, mart ayında Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından yürütülen Ulusal Kalite Hareketi’ne (UKH) katılarak dünyada sürdürülebilir başarıyı sağlamak için geliştirilen modeller arasında en etkini olan EFQM’in “mükemmellik modeli”ni uygulamaya başladı.

Böylece Koru Sigorta, 21 yıldır performans iyileştirme stratejisi olarak EFQM mükemmellik modelini esas alan bu programa, Türk sigorta sektöründen katılan ilk sigorta şirketi oldu.

Mükemmellik modelinin uygulanması hem yöneticilerin hem de çalışanların kararlılığını ve tam anlamıyla katılımını gerektiren uzun ve zorlu bir süreç. Koru Sigorta bu sürece mükemmelliğin temel kavramlarını benimseme ve Koru Sigorta’da yaşama geçirme konusunda kararlılığını ilan ederek başladı. 

‘AMAÇ PAYDAŞLARIN BEKLENTİLERİNİ AŞMAK’

Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin, “Mükemmellik modelinin uygulanması hem yöneticilerin hem de çalışanların kararlılığını ve tam anlamıyla katılımını gerektiren uzun ve zorlu bir süreçtir. Koru Sigorta olarak bu sürece mükemmelliğin temel kavramlarını benimseme ve hayata geçirme konusunda kararlılığımızı ilan ederek başlamış bulunmaktayız. EFQM uygulamasını hayata geçirirken, paydaşlarımızın beklentilerinin bilinciyle hareket ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımız, acentelerimiz, reasürörlerimiz ve tedarikçilerimiz ile birlikte, müşterilerimiz, hissedarlarımız ve toplumun beklentilerini karşılayan, hatta bu beklentileri aşan stratejiler geliştirme amaç ve gayretindeyiz. Mükemmellik modelini uygulamanın Koru Sigorta’ya sağlayacağı avantajların diğer şirketlere örnek olması sektörümüzün gelişmesi açısından da faydalı olacaktır” dedi.

DEĞERLENDİRMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

EFQM mükemmellik modeli; uygulayan şirketin mevcut durumu ile ilgili bir değerlendirme yapılmasına olanak veriyor. Yapılan değerlendirme aynı zamanda şirketin performansının ulusal ve uluslararası alanda diğer kuruluşlar ile kıyaslanmasını sağlıyor. Farklı kuruluşların organizasyonları arasında en iyi uygulamaları öğrenmek ve yaymak için ortam yaratıyor. Bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilen dış değerlendirme ile şirketin mevcut durumunun bir dış göz tarafından da değerlendirilmesini sağlıyor. İş Mükemmelliği Değerlendirme sonuçları doğrultusunda şirket, bilinirliğine katkı sağlayacak bir kalite ya da mükemmellik sertifikasına veya ödülüne layık görülebilir. Şirketin stratejileriyle uyumlu bir şekilde büyüme ve yaygınlaşmayı gerçekleştirme yönünde sağlam bir sistem kurması ve geliştirmesi için olanak sağlıyor. Sonuç olarak; fark yaratarak tüm paydaşların beklentilerini karşılamanın önünü açıyor.

EFQM HAKKINDA

EFQM, başarının takdir edilmesi, tanıtılması ve aynı zamanda sürdürülebilir başarıya ulaşmak isteyen kuruluşlara rehberlik edilmesi amacıyla Avrupa ülkeleri tarafından kurulmuş bir vakıf. EFQM’in Türkiye partneri olan KalDer ülkemizin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, sağlam temellere sahip yüksek rekabet gücüne erişebilmesinin, böylece başarıya ulaşarak sürekli gelişmeyi sağlayabilmesinin; mükemmellik felsefesinin hem kurumlarda hem de bireylerde yaygınlaşması ile mümkün olduğuna inanıyor. Koru Sigorta da bu ilkelere inanmış ve kararlılıkla mükemmellik yolculuğuna başlıyor.


4 Temmuz 2019

İlgili Haberler

Yazarlar