Renk Özcan

Küresel afet hasarının yarısından çoğu sigortalı

Swiss Re’nin tahminlerine göre, 2018 yılında kaydedilen doğal afetler ve insan kaynaklı felaketler küresel ekonomiye 155 milyar dolara mâl oldu. Hasarın 79 milyar dolarını sigortacılar üstlendi. 2018’in, Sigma kayıtlarındaki en yüksek sigortalı hasar gerçekleşen dördüncü yıl olduğu da ifade edildi.

Swiss Re, 2018 yılında gerçekleşen afetlerin yol açtığı hasarlara dair tahmini Sigma rakamlarını açıkladı. Bu tahminlere göre, 2018 yılında gerçekleşen doğal afetler ve insan kaynaklı felaketlerin küresel ekonomik hasarı 155 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2017 yılında ekonomik hasarın 350 milyar dolar olduğu göz önüne alındığında, hasarda yarı yarıya bir düşüş gözlemlendi.

Afetlerin küresel sigortalı hasarıysa 79 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Sigortalı hasar, bir önceki sene gerçekleşen 150 milyar dolarlık hasara kıyasla düşüş gösterse de, son 10 yılın 71 milyar dolarlık ortalamasının üstünde seyretti. Bu hasar, aynı zamanda 2018 yılını Sigma kayıtlarındaki en yüksek sigortalı hasar gerçekleşen dördüncü yıl konumuna taşıdı. Bunun sebebi olarak ise afetlerin sigorta penetrasyonu yüksek bölgeleri etkilemesi gösterildi.

155 milyar dolarlık küresel ekonomik afet hasarının 146 milyar dolarlık kısmını doğal afetler, 9 milyar dolarlık kısmınıysa insan kaynaklı felaketler oluşturdu. Sigortalı hasar açısından bakıldığındaysa, 79 milyar dolarlık hasarın 71 milyar doları doğal afetlerden, 8 milyar dolarıysa insan kaynaklı felaketlerden geldi.

2018 yılında gerçekleşen afetlerde 11 bin kişi öldü ya da kayboldu. En fazla can kaybının yaşandığı felaket, Endonezya’ya bağlı Sulawesi adasında gerçekleşen depremdi. Deprem, toplam 3 bin 500 kişinin ölümüne ya da kaybolmasına yol açtı.

KIYILARDAKİ YAPILAŞMA AFET HASARINI ARTIRIYOR

2018 yılında, 2017 yılındaki Harvey, Irma ve Maria kasırgaları gibi özellikle büyük bir afet gerçekleşmedi. Bunun yerine, küçük veya orta çaplı çok sayıda doğal afetten gelen hasarlar söz konusuydu. Yıl içinde birkaç büyük insan kaynaklı felaket de oldu. Bir önceki yıl olduğu gibi, 2018’de oluşan hasarlar da, sahillerde kurulan yapılar ile buralarda yaşayan insanların yoğunluğunun artmasının ve şehirlerle vahşi yaşamın iç içe geçmesinin, afet hasarlarına karşı daha dayanıksız bir yapı oluşmasına yol açtığını gösterdi. Sahil kesimlerinde ve vahşi yaşamla iç içe olan yerlerdeki insan nüfusunun, oluşan hasar açısından hidrometeorolojik hava olaylarını hızlıca afet seviyesine çektiği belirtildi.

2018 yılında gerçekleşen yıkıcı doğal afetler arasında Michael ve Florence kasırgaları; Jebi, Trami ve Mangkhut tayfunları; Avrupa ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen sıcaklık dalgaları, kuraklık ve orman yangınları; dünyanın farklı yerlerinde gerçekleşen fırtınalar; Japonya ve Hindistan’daki seller; Japonya, Endonezya ve Papua Yeni Gine’deki depremler ile ABD, Hawaii’deki volkanik püskürmeler öne çıktı.

Renk Özcan
renk@sigortacigazetesi.com.tr

12 Şubat 2019

İlgili Haberler

Yazarlar