Lloyd’s girişimi – “Kutuda bir Sigortacı”

LLOYD’S of London geçtiğimiz haftalarda yepyeni bir teknoloji girişiminin duyurusunu yaptı. “Kutuda bir Sigortacı”(Syndicate in a Box -SIAB). SIAB yani “Kutuda bir Sigortacı” insanın olmadığı bir çözüm girişimi. Sigortacılar Lloyd’s pazarında underwriter olmadan sanal olarak teklif sağlayabilecek ve police-slip hazarlayabilecek, pay sağlayabilecekler. Söz konusu çözüm ile Lloyd’s brokerlarına daha hızlı ve etkili bir çözüm sunmayı planlıyor. Hızlı şekilde büyütmeyi hedefledikleri bu girişimin ilk oyuncusu, Munich Re. 2020’de hizmet vermeye başlayacak olan ilk SIAB, Munich Re’nin Munich Re Innovation Syndicate inisiyatifi üzerinden faaliyetlerine başlayacak.
SIAB’ların kârlılığı artıracağı ve giderleri azaltacağı düşünülmekte. Gelişen piyasa şartlarında, sermayenin pahalılaştığı ve kârlılıkların düşüşte olduğu bir dünyada, risk havuzunu çeşitlendirmekte ve Lloyds’a yeni iş çekmekte yardımcı olacağını düşünüyorlar.
SIAB’lar için belirli kriterler söz konusu;
SIAB’lar 3 aylık başvuru sürecinden geçecekler.
Bazı somut kriterler: İlk sene prim üretimi 100 milyon poundu aşmayacak. 3 senelik dönemde devamlı kârlılık göstermeleri ve gider oranlarının en düşük %35 oranının altında olması beklenmektedir. Kısa vadeli işlere odaklanılacak, yüksek risk kategorilerine girmeyecekler. Ancak yenilikçi bir yaklaşım içinde olmaları beklenmekte.
Munich Re ise yeni girişimleri ile ilgili Lloyds’a paralel bazı bilgiler verdi. SIAB’ı tam gaz tanıtacaklarını ve yenilebilir enerjiden havacılığa kadar geniş yelpazede birçok konuda faaliyet göstereceklerini acıkladı.
İlk SIAB Munich Re, 2020’nin ilk aylarında faaliyete başlayacak. Diğer sigortacıların Munich Re’yi takip etmelerini bekleniyor. Yakında SIAB’ı olmayan sigortacı kalmayacak. 80 adet sigortacının değerlendirme için başvurduğu ve Munich Re sonrasında 2020’de sırayla SIAB olarak faaliyete başlayacakları düşünülüyor.
Sigortanın hala günümüzde insan ilişkilerine dayalı olduğunu düşünürsek, Lloyds’un attığı adımın şaşırtıcı ve ürkütücü olduğunu düşünüyorum. Gelecek fiziksel olarak underwriterların olmadığı bir ortamda müşterilere sigorta teminatı sağlanacak gibi duruyor. Tabii içten içe beklediğimiz bir başlangıç. Lloyds’un tarihini düşünecek olursak… Kâğıt parçalarına yazılarak verilen teminatlar, el sıkışarak söz verilen poliçe şartları… Geldiğimiz noktada artık kafamızı kumdan çıkarıp, dünyayı takip etmenin hatta hızlı adımlarla önüne geçmenin yollarını bulduğumuz teknolojiye dört kolla sarılma vakti gelmiştir.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.