Timuçin Alpay

Makas atmak

DEĞERLİ meslektaşlarım, birkaç gün ara ile basında çıkan iki haberi köşemden paylaşmak istiyorum. Birinci haber, ünlü oyuncu Halit Ergenç’in yurttaşlık görevini yerine getirerek trafikte “makas atmak”denilen bir sürüş ile insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atanları şikayet etmesi ve onun sayesinde insanların ölümden dönmesi.

İkinci haber ise; yine yukarıdaki gibi “makas atmak”tabir edilen, trafikteki tüm kuralları hiçe sayan bir aksiyon ile Halit Ergenç’in uyarıda bulunduğu noktaya çok yakın bir yerde meydana gelen kazada üçü çocuk dört kişinin yaşamını kaybetmesi.

Vicdan sahibi duyarlı bir yurttaş olan Halit Ergenç bu uyarıda bulundu da ne oldu? Şehir magandaları, daha doğrusu insanlıktan nasibi almamış bu kişiler ünlü oyuncuya saldırıp kendisini darp ettiler. Şimdi iki habere kısaca bakalım:

BİRİNCİ HABER;
Halit Ergenç, bu sabah saatlerinde trafikte seyir halindeyken bir araçtan inen iki kişi tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Ergenç, tatsız olayın ardından karakola giderek şikayetçi oldu. Ünlü oyuncu yaşadıklarını sosyal medya hesabından böyle anlattı:

“Bugün sabah saatlerinde trafik güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde seyreden bir araç içerisinden inen iki kişinin tehdit, hakaret ve fiziksel saldırısına uğramış bulunmaktayım. Konu ile ilgili resmî makamlar nezdinde gerekli işlemleri başlattım. Trafik kurallarını ihlal ederek, toplumun güvenliğini tehdit eden bu davranış biçimiyle ilgili tüm yasal haklarımı kullanarak, konunun takipçisi olacağımın bilinmesini isterim.”

İKİNCİ HABER;
TEM Otoyolu Maslak mevkisinde Edirne istikametine seyreden Nurullah Eray’ın kontrolündeki 33 CNT 40 plakalı hafif ticari araç ile “makas atarak”ilerlediği iddia edilen 34 RJ 5171 plakalı otomobil çarpıştı.

Çarpışmanın şiddetiyle içinde 14 kişinin bulunduğu hafif ticari araç yola savrulurken, diğer otomobil de bariyerlere çarparak durabildi. Otomobilin sürücüsü kazanın ardından olay yerinden kaçtı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve 112 acil servis ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekipleri, hafif ticari araçta bulunan 2 çocuğun olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Kazada yaralanan 12 kişi, çevredeki hastanelere kaldırıldı. Yaşamını yitiren Hiranur Özçelik (9) ve Yahya Özçelik’in (8) cenazeleri de morga götürüldü. 

Hastanede tedavi gören yaralılardan Hiranur ve Yahya Özçelik’in annesi Seyhan Özçelik ile Yusuf Eray (8) da yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Makas atan araçtaki 2 kişi de sabıkalı

Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucunda makas atarak kazaya yol açan kişinin Yusuf A., yanındaki kişinin ise Abdülsamet T. olduklarını tespit etti. 

Dört şüphelinin yakalanması için aralıksız olarak operasyonlar sürdürülürken; makas atan araçtaki şüphelilerden Yusuf A.’nın, ruhsatsız silah, güveni kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, intihara teşebbüs suçlarından poliste kaydı olduğu ortaya çıktı. Nitelikli yağma suçundan aranması bulunan aynı araçtaki diğer şüpheli Abdülsamet T.’nin de yağma, motosiklet hırsızlığı, kasten yaralama, ruhsatsız silah, işyerinden hırsızlık, evden hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak, kasten yaralama suçlarından polis kaydı olduğu anlaşıldı.

Duyarlı insanların sayısı, insan olmanın hiçbir sıfatını taşımayanlardan fazla olmadıkça daha çok canlar kaybedeceğiz.

28 Haziran 2019

İlgili Haberler

Yazarlar