Mikro sigorta ürünleri sigortaya olan talebi artırır

 Mikro sigorta ürünleri sigortaya olan talebi artırır

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sektöre ve güncel konulara dair açıklamalarda bulundu. 2018 yılında Türk sigorta sektörünün, hayat dışı branşlar toplamında %20.2 nominal büyüme, reel anlamda ise %0.1 bir küçülme gösterdiğini belirten Pamukçu,
“Hayat dışı branşlarda toplam prim üretimi 47.7 milyar lira olarak gerçekleşti. 2018 yılı için sektör toplamını ele aldığımızda ise %17.4 nominal büyüme, reel anlamda ise %2.4 bir küçülme gerçekleşerek prim üretimi 54.6 milyar lira oldu” ifadelerini kullandı.

Branşlar bazında üretimden de bahseden Pamukçu, şunları söyledi: “Kara araçları sorumluluk branşının üretimi 15.8 milyar lira ve bir önceki yıla göre artışı %21.6, kara araçları branşının ise üretimi 7.8 milyar ve  bir önceki yıla göre artışı %13.4 olarak gerçekleşti. Bu iki branş dışında en yüksek üretime sahip iki branş olan yangın ve doğal afetler ile hastalık/sağlık branşlarında ise prim üretim artışları sırasıyla %21.4 ve %24.2 olarak gerçekleşti.” 

2019 yılının ilk çeyrek sonunda ise Türk sigorta sektörünün, hayat dışı branşlar toplamında %18.8 nominal büyüme, reel anlamda ise %0.7 bir küçülme gösterdiğini ifade eden Pamukçu, üretimin ise 15 milyar lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi. 2019 yılı ilk çeyrek sonuçları için sektör toplamını da ele alan Pamukçu, burada nominal olarak %19.8, reel anlamda ise %0.1 büyüme gerçekleştiğini, üretimin 17.5 milyar lira olduğunu aktardı. 

Pamukçu, branşlar bazında ilk çeyrek üretim rakamlarını da paylaştı: “Kara araçları sorumluluk branşının üretimi 4.1 milyar lira ve bir önceki yıla göre artışı %12.8, kara araçları branşının ise üretimi 2.1 milyar lira ve  bir önceki yıla göre artışı %16 olarak gerçekleşti. Bu iki branş dışında en yüksek üretime sahip iki branş olan yangın ve doğal afetler ile hastalık/sağlık branşlarında ise prim üretim artışları sırası ile %25.8 ve %31.9 olarak gerçekleşti.”

HEDEF ‘DENGELİ BÜYÜME’

Şirket olarak, 2019 yılı stratejilerini “dengeli büyüme” üzerine kurduklarından bahseden Pamukçu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bireysel ve orta ölçekli işletmelerin sigorta ürünleri ile sağlık sigortalarına bu yıl da ağırlık vererek, her zaman olduğu gibi branş dengesini sağlamaya devam edeceğiz. 2018 yılında yapmış olduğumuz teknolojik yatırımlarımız, 2019 yılında da devam edecek. Aynı zamanda acentelerimiz için yeni devreye aldığımız TNS Kulüp sistemiyle, hedeflediğimiz ürünlerin satışını acentelerimiz için ayrıcalığa dönüştürerek, gerek acentelerimiz gerekse sigortalılarımız için fark yaratmaya devam edeceğiz. Geçen sene olduğu gibi, 2019 yılında da satış kanallarımızın her zaman yanında olmaya, düzenleyeceğimiz farklı kampanyalarla üretim tarafında kendilerine destek vereceğiz.”

‘HER EVE BİR POLİÇE’

Ekonomik gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. E. Baturalp Pamukçu, 2018’in ikinci yarısında kur değişiklikleri ile başlayan ve 2019 yılında devam eden ekonomik dalgalanmaların birçok sektörü olduğu gibi sigorta sektörünü de etkilediğini dile getirdi. 

2018 yılında ekonomik dalgalanmaların etkilerinin sektöre daha sınırlı yansıdığını kaydeden Pamukçu, “2019 yılında ise bu durum, reel sektörler kadar olmasa bile sigorta sektörü için de olumsuz sonuçlanacaktır. Ekonomik dalgalanmalar, sigorta ürünlerine olan talebin azalmasına ve buna paralel küçülme veya reel anlamda büyüme yaşanmamasıyla birlikte teknik sonuçların olumsuz olmasına yol açacaktır” dedi.

‘SİGORTA BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ ÖNEMLİ’

Türk sigorta sektörünün dinamik ve rekabetin yüksek olduğu bir pazar olduğunu vurgulayan Pamukçu, sektörün temel sorunları olarak şunlara işaret etti: “Sigorta bilinirliliğinin ve bilincinin yeteri kadar gelişmemesi ile kişilerin gelir seviyesindeki duruma paralel sigorta penetrasyonunun yetersiz olması, sektörümüzün talebe paralel oto sigortalarına daha eğilimli olması, oto sigortalarındaki mevcut yapı ile teknik olarak zarar edilmesi, son senelerde şirket gelirlerinin teknik gelirler ile değil ancak mali gelirler ile sağlanması, bu gelişimin de sürdürülebilirlikten uzak olması temel sorunlar arasında.”

Pamukçu, bu yapıyla yola çıkarak; sektörde penetrasyon seviyelerini yükseltmenin en temel yollarını ise şu şekilde sıraladı: “Zorunlu branşlarda sigortalılık oranlarının artırılması, sigorta bilincinin küçük yaştan itibaren, özellikle okullarda aşılanmaya başlanılması ve ihtiyaca özel sigorta ürünlerinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Basit ve anlaşılır oto dışı branş ürünleri ile birlikte, mikro ürünler gibi gelir seviyelerine ve ihtiyaca yönelik ürünler her evde en az bir sigorta poliçesi olmasının önünü açacak ve sigortaya olan talebi artıracaktır.”

‘SDDK SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK’

Yıl sonuna kadar SDDK’nın kurulma çalışmalarının sonuçlanacağını düşünen Pamukçu, konu hakkında şunları söyledi: “SDDK kurulurken, BDDK gibi idari ve mali özerkliğin ön planda tutulması sektör için olumlu bir gelişme yaratacaktır. Bunun yanında mevzuat ile ilgili düzenlemelerin çok daha çabuk çıkmasının sağlanması, sektörün beklenti ve ihtiyaçlarının giderilmesinde daha etkin bir hareket kabiliyeti yaratılması durumunda SDDK, sektöre bir ivme kazandıracaktır.”

‘PAZAR PAYIMIZ ARTIYOR’

Türk Nippon Sigorta’nın 2018 yılında başarılı bir grafik çizdiğine dikkat çeken Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, “Türk Nippon Sigorta olarak sektör ortalaması üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Şirketimiz, 2018 yıl sonunda bir önceki yıla göre %40’lık bir büyüme göstererek, pazar payını %1.09’dan %1.26’ya çıkardı. 2019 yılının ilk çeyrek sonuçlarını ele aldığımızdaysa; sene başında belirlediğimiz planlara paralel olarak sektör üzerinde bir büyüme yakalayarak, %30 oranında büyüdük. Geçen senenin aynı dönemine göre de pazar payında bir yükselme sağladık ve payımızı %1.1 olarak realize ettik” diye konuştu.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.