Milliman Türkiye açılış etkinliği

2018 yılı Temmuz ayında Türkiye’deki faaliyetlerini, açtığı ofis ile sürdüren Aktüeryal Danışmanlık Firması Milliman, 20 Şubat 2019 tarihinde Kız Kulesi’nde düzenlenen bir açılış etkinliği ile Türk Sigorta sektörüne merhaba dedi.

Açılışta, Milliman’ın Türkiye ve yurtdışı ofislerinden temsilciler, sigorta şirketlerinden yöneticiler ve aktüerlerin yanı sıra Türkiye Sigorta Birliği, Türk Sigorta Eğitim Vakfı, Sigorta Denetleme Kurulu ve Sigorta Tahkim Komisyonu’ndan da katılımcılar yer aldı.

Milliman kimdir?

Milliman 1947’de kurulmuş olup, dünyanın en büyük aktüerya ve stratejik danışmanlık firmalarından biridir. ABD merkezli bir şirket olan Milliman’ın ABD dışında 30’dan fazla ofisi vardır. Milliman, çalışmalarını hayat, hayat dışı, çalışanlara sunulan faydalar ve sağlık olmak üzere 4 ana başlıkta yürütmektedir.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan, Milliman Türkiye Direktörü Halil Kolbaşı yoğun sis ve kötü hava koşullarına rağmen etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, kısa bir sunum ile Milliman’ın misyon ve vizyonlarından bahsetti. Kolbaşı, Milliman’ın güçlü bilgi ve deneyime sahip olan bir şirket olduğunu ifade ederek, Milliman’ın uluslararası uzmanlığını ve know-how’ını yerel bilgi ve deneyim ile birleştirerek Türkiye’ye taşımak istediklerini belirtti. Ayrıca, sigorta şirketlerinin Solvency 2 ve IFRS17 gibi düzenlemelere, insuretech ve yapay zeka gibi yeni teknolojilere uyum sağlayabilmek için güvenilir danışmanlık şirketlerine ihtiyaçlarının arttığını dile getiren Kolbaşı, bu konuda sektöre destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Sözlerini “Hedefimiz aktüeryal danışmanlık alanında farklı olmak, alternatif olmak, alternatif çözümler getirmek, danışmanlık anlayışını ileriye götürebilmek… Bu çerçevede sizlerle birlikte olacağız, sizlere destek olacağız. Bize ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızda olmak üzere buradayız”diyerek tamamladı.

Açılışın devamında konuşma yapan Milliman’ın İtalyaile Merkezve Doğu Avrupa bölgesi direktörü Ed Morgan ise neden Türkiye’de olduklarını ve Milliman Türkiye olarak hangi hizmetleri verdiklerinden kısaca bahsetti. Morgan konuşmasında Türkiye’nin büyümekte olan dinamik bir ülke olduğunu, buna paralel olarak Türk sigorta sektöründe de önemli ölçüde büyüme gözlemlendiğini, söz konusu büyümeyle Milliman’ın hizmetlerine olan talebin artış gösterdiğini belirterek, bu talebe cevap verebilmek için Türkiye’de güçlü bir ekip kurduklarını belirtti. Bununla birlikte, Türkiye’de kurmuş oldukları ofisin Milliman’ın küreselleşme hedefleri açısından da önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, sigorta sektörünün dinamik yapısından bahsederek, söz konusu dinamik yapıya uyum sağlayabilmenin ve değişimi takip edebilmenin önemini vurgulayarak, Milliman olarak sloganlarının “Biz sadece danışman değiliz, aynı zamanda değişim elçisiyiz” şeklinde olduğunu ifade ederek, yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

7 Mart 2019

İlgili Haberler

Yazarlar