Müzik ruhun gıdasıdır

MÜZİK, kökü Yunanca olan bir kelimedir ve dünyanın her yerinde aynı anlamı taşımaktadır. Müzik, tarih boyunca kişiler ve toplumlar arasında duygu ve düşüncelerin anlatımında ve iletişiminde kullanılmış en etkili yöntemdir. Müzik, kişileri sadece ruhsal olarak güçlü kılmaz, aynı zamanda akıl ve vücut sağlığının tedavisinde kullanılan en etkili terapi metotlarından biridir.
Tarihte, Farabi ve İbn-i Sina’nın sağlık alanında müziği kullandığına şahit olurken, Yunan mitolojisinde Apollo’nun hem müzik hem sağlık tanrısı olduğunu ve tasvirlerde elinden müzik aletini düşürmediğini görüyoruz. Günümüze gelirsek, dünya genelinde tam 300’ün üzerinde üniversitede müzik terapi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor.
Farabi‘ye göre müziği bize hoş gösteren, işitme gücümüz değil o besteden çeşitli telkinler çıkaran idrak yeteneğimizdir. Yani müziğin bize uyandırdığı duygularımızdır. Tıbbın babası sayılan Hipokrat, bazı hastaları tedavileri için ilahilerle tapınağa götürmüştür. Sokrat’ın öğrencisi Platon (Efatun) M.Ö. 400 yıllarında müziğin ahenk ve ritimle ruhun derinliklerine etki ederek kişiye bir hoşgörü ve rahatlık verdiğini belirtmiştir. Antik Yunan’da müziğin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığına dair veriler vardır. Homeros’un yazdığı Odysseia’da müziğin kanamaya iyi geldiği iddia edilir. Anatomi ve müzik bilgini Galen, müziğin akrep ve böcek sokmalarına karşı bir panzehir olduğunu söyler. Aurelianus, kronik hastalıkların tedavisinde Frigya usulü obua çalmayı önermiştir. Platon sağırlığın tedavisinde trampet kullanmakla ünlüdür. Eski bir Yunan atasözü, “İnsan ıstırabını dindirmek bir şarkıyı kullanabilme olanağı ile bağlantılıdır” der.
Günümüzde, ameliyat için anestezi yapılmadan önce rahatlatıcı müzik dinletilen hastaların geleneksel anksiyete ilaçlarıyla aynı oranda sinirlerini rahatlabildiğini ve çok daha az yan etkiye maruz kaldığını öne süren bir çalışma yayımlanmıştır.
Yine son yıllarda yapılan bir araştırmaya katılan doktorlar, müziğin ameliyathanede onları sakinleştirdiğini ve rahatlattığını, ruh hallerine iyi geldiğini, odaklanmalarını sağladığını ve sessiz anlarda tansiyonu düşürdüğünü söylüyor. Araştırmaya katılan cerrahlardan biri şöyle diyor: “Müzik, sinirleri yatıştırıyor ve ameliyat ekibinin moralini yükseltiyor.” Bir diğer doktor ise “Müzik bazı anlar ameliyathane ortamının daha sakin ve koordine olmasını sağlıyor; bazı anlarda ise ortamın temposunu artırıyor” diyor.

Ve müzik notaları hangi isimlerin kısaltılmışıdır;
Do/Dominus/Yaradan
Re/Rerum/Madde
Mi/Miraculım/Mucize
Fa/Familias Planetarium/Güneş Sistemi
Sol/Solis/Güneş
La/Lactea Via/Samanyolu
Si/Siderae/Gökler
Ben ilkokuldan beri hep müzik ile iç içe oldum, eğitim hayatım boyunca hep kıyısından köşesinden ilgilendim, çeşitli enstrümanları çalma deneyimlerim oldu. Bugüne kadar ben müziğin bana çok faydasını gördüm. Müzik göklerden gelen mucizeler ile ruhunuza en şifa şeydir. Çalın, dinleyin, söyleyin.

Avatar

Sema Tüfekçiler

sematufekciler@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.