Petrol taşımada sigorta maliyetleri hızla artıyor

Orta Doğu ve Körfez Bölgesi’nde deniz yoluyla taşınan petrol sevkiyatlarının sigortalanma maliyeti, bölgedeki gerilimler ile hızla artış gösteriyor.

ABD Başkanı Donald Trump mayıs ayının başından bu yana tankerlere yapılan altı saldırıdan sonra ilgili ülkelere Orta Doğu’daki navigasyonu korumak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini söyledi. Amerikalı yetkililerin İran’ı suçladığı bu olayların sonucunda Basra Körfezi’nden gelen standart bir petrol kargosu için savaş riski primleri  500.000 dolara kadar yükseldi. Sigorta şirketlerine ödenen primler yükseldikçe Basra Körfezi’nin tamamını kargo ve nakliye için  riskli bir alan olarak sınıflandırılması için bir danışman istendi. 

Morningstar Inc.’in analisti Sandy Fielden “Rafineriler ham petrol için daha fazla para ödüyorlar ve bu müşteriler için fiyatlandırmaya da yansıyacaktır. Eğer fiyatlandırmaya yansımazsa zarar edecekler.’’ diye belirtti.

Sigorta fiyatlandırması iki kategoriye ayrılıyor: birincisi gemilerin sigortalanması, ikincisi kargoların fiyatlandırması. En son meydana gelen saldırılarla birlikte, tankerleri sigortalama maliyeti artarken, kargo fiyatlarındaki artış ise henüz geçen hafta gerçekleşti. 

Söz konusu firmalar, bu piyasaya aşina olan kişilerin, 130 milyon dolar değerinde bir kargonun sigortalamak için 150.000 ila 325.000 dolar arasında bir ücret talep etmeyi amaçladıklarını söylerken bu haftaya kadar yine bu teminat 1000 dolardan daha az bir tutardı. Son fiyatlandırmada ise tankerin sigortalanması 75 milyon dolarlık bir gemiden 200.000 dolarlık bir bedele mal oluyor. Bu oranlar 2019’un başında 30.000 doların altında seyrediyordu.

Orta Doğu konusunda  temkinli olan sadece sigortacılar değil. Gemi sahiplerinin de varilleri bölgeden kaldırma oranları bir hayli yüksek.

Sigorta primlerindeki artışa rağmen, ekstra maliyet hala ham varilin küçük bir kısmını oluşturuyor. Standart süper tanker kargoları için 500.000 dolar varil başına 25 kuruşa eşit oluyor. Brent vadeli işlemleri ise, Pazartesi günü Londra’da yaklaşık 64.30 $ ‘dan işlem gördü.

25 Haziran 2019

İlgili Haberler

Yazarlar