SAİK gündeme getirmişti; Bakan Albayrak, SDDK’nın kurulacağını açıkladı

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut'un seçildiği günden bugüne yaklaşık 9 ay içinde katıldığı tüm toplantlarda sık sık gündeme getirdiği "SDDK'nın kurulması" yönünde karar alındı. SDDK'nın kurulma kararı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" kapsamında gerçekleştirdiği basın toplantısında duyuruldu

TOBB Sektörel Ekonomi Şurasının 2019 Yılı ikinci toplantısı 25 Şubat tarihinde Ankara’da düzenlendi. Bu toplantıya TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Başkanı Levent Korkut da katıldı. TOBB SAİK Başkanı Korkut’un açıklamaları arasında Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulması önerisi de yer aldı. Korkut, toplantıdaki konuşmasında acenteler adına beş maddede sorun ve talepleri dile getirdi. Korkut, “Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu” kurulmasını ve Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin bu üst çatı altında çalışmasını önerdi.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut’un 25 Şubat’ta dile getirdiği SDKK açıklaması şöyle:

17 Ocak Perşembe günü düzenlenen başka bir toplantıya SAİK Yönetim Kurulu adına katılan SAİK Başkan Yardımcısı Süleyman Özer de acentelerin sorunlarını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘a aktarmış, SAİK raporlarını daha detaylı bir şekilde sunabilmek için SAİK Yönetim Kurulu Üyeleriyle kendisine ziyarete gelmek istediklerini dile getirmişti.

Ayrıca 6 Mart 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı Kocaeli Ticaret Odası’nda (KOTO) düzenlenen bir toplantıda, KOTO Başkanı ve SAİK Üyesi Necmi Bulut, SDDK (Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu) konusunun önemini dile getirerek gerekliliğini tekrar hatırlatmıştı.

21 Mart 2019 tarihinde ise İstanbul’da OYDER tarafından ”Otomotiv Perakendeciliğinde Dijital Dünya” konulu bir kongre düzenlenmişti. SAİK Başkanı Korkut, Bakan Albayrak’ın da davetli olarak katıldığı kongrede, SDDK ile ilgili altı çizilmesi gereken önemli hususları paylaşmıştı.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuya yapılan “Ekonomik Reform Paketi” sunumunda Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kurulacağını açıklandı. Böylece Şura öncesinde sıkça dile getirilen, sigortacıların BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) çatısı altına alınma riski de ortadan kalkmış oldu.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarının tamamı burada:

https://www.youtube.com/watch?v=SsmyduZnwbc

11 Nisan 2019

İlgili Haberler

Yazarlar