“Salgın hastalık ilan edilen Koronavirüs’ün tedavi ve bakım masrafları devletten”

 “Salgın hastalık ilan edilen Koronavirüs’ün tedavi ve bakım masrafları devletten”

Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın hastalık olarak kabul edilen yeni tip Koronavirüs hakkında TOBB SAİK Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yılmaz açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde toplam vaka sayısının 130 bini geçtiği yeni tip Koronavirüs ile ilgili her geçen gün yeni bir soru ortaya çıkıyor. TOBB SAİK Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yılmaz yeni tip Koronavirüs Covid-19 ve özel sağlık sigortalarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Yılmaz, açıklamasında Koronavirüs’ün pandemi ilan edilmesinden sonra özel sağlık sigortalılarının ve acentelerin en çok merak ettiği konunun Koronavirüs’ün sağlık sigortası kapsamına girip girmediği olduğunu bildirdi.

TOBB SAİK Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yılmaz

‘ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI DEVRE DIŞI KALIYOR’

Yılmaz sözlerini şöyle noktaladı; “Salgın hastalık ilan edildikten sonra özel sağlık sigortası artık devre dışı kalıyor ve tedavi giderleri sigortadan karşılanmıyor. Yani, salgın hastalık, özel sigortanın kapsamına girmiyor. Tedavi sürecini, karantinayı ve masrafları devlet ödüyor. Zaten Coronavirüs’ün tespitini de tedavisini de yasa gereği özel hastaneler yapamıyor, devlet hastaneleri yürütüyor. Devlet hastanesi yürüttüğü için de tüm sağlık giderleri SGK kapsamından karşılanıyor ve vatandaştan hiçbir ücret alınmıyor. Eğer, yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıklar nedeniyle özel hastaneye giderseniz ve ön incelemede rahatsızlığınızın Corona ile ilişkisi olmadığı tespit edilirse özel hastane tedaviniz yürütüyor, özel sağlık sigortanız da giderlerinizi karşılıyor. Ancak Coronavirüs tespit edilirse Sağlık Bakanlığına bilgi veriliyor ve Bakanlık yetkilileri hastayı özel hastaneden teslim alıp devlet hastanesine transfer ediyor.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir