Sektör SAİK öncülüğünde Tarsus’ta buluştu

Sigorta sektörü, TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) Koordinatörlüğü ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 28 Haziran 2019 Tarsus'ta buluştu. Tarsus Amerikan Koleji Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının 140. Kuruluş Yılı etkinlikleri ile eş güdümlü olarak düzenlenen buluşmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, TOBB Yönetim Kurulu ve SAİK Daimi Hakan Ülken, Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Mete Güler ile sektörün önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bölge acenteleri katıldı.

Etkinliğin ilk kısmının açılış konuşmaları Tarsus Ticaret Odası Başkanı Ruhi Kolçak, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB SAİK Daimi Üyesi Hakan Ülken, Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Tarsus ve Mersin Belediye Başkanları, Mersin Valisi ve Eski Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan tarafından gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından “Tarsus Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni” düzenlendi.

Açılış konuşmaları ve ödül töreninin ardından “SDDK (Sigorta Düzenleme ve denetleme kurulu) ile “Sigorta Sektörünün 23 Vizyonu, Hedefi ve Beklentileri” konulu panel düzenlendi.

Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Mete Güler, TOBB Sigorta Sektör Meclisi Başkanı Yavuz Özçağın, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Ahmet Nedim Erdem, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlut Söylemez, SEGEM Müdürü Armağan Koçesen, Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi Müdürü Murat Hakseven, Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ve Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, Axa Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan ve Genel Müdür Yardımcısı Habip Çetinkaya, Generali Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Mine Ayhan, HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Koru Sigorta Genel Müdürü Soner Şahin, Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Mapfre Sigorta Bölge Koordinatörü Yılmaz Arı, Sompo Japan Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek ve Genel Müdür Yardımcısı Şenol Ortaç, Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar paneli takip etti. Toplantıya Adıyaman,Adana, Afyon Antalya Batman Bursa Çorum Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Gaziantep, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kütahya, Mardin, Mersin, Nevşehir, Urfa İllerinden TOBB Sigorta Sektör Meclisi Üyeleri TOBB İl Delegeleri ve bu illerden acenteler de katılarak destek oldular.

SDDK BİR AN ÖNCE KURULMALI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, TSB (Türkiye Sigorta Birliği) Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu ve SAİK Başkanı Levent Korkut’un konuşmacı olduğu panelde ilk konu SDDK oldu. Ahmet Genç; SDDK nın kurulmasının bakan nezdinde açıklandığını ve bu konudaki çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti. Genç kurulun hem bağımsız bir yapı olması hem de mevcut mevzuat sisteminin ağır işlemesinden kaynaklanan sorunların giderilmesi adına önemli ve gerekli olacağını söyledi. TSB Genel Sekreteri Akif Eroğlu ise, SDDK nın mutlaka kurulmasını istediklerini söyledi. Hızlı ve etkin kararlar alınması adına kurulacak kurulun doğru bir yapılanma olacağını belirtti. SAİK Başkanı Levent Korkut da SDDK’nın Acenteler ve Sektör açısından çok önemli bir konu olduğunu, ama beraberinde bu kurulun mutlaka bağımsız bir yapısının olması gerektiğini söyledi

Korkut kurulacak kurulun Sigorta Şirketlerinin temsilcilerinin Acenteleri temsilen SAİK Yöneticilerinin, Eksperleri temsilen SEİK Yöneticilerinin ve sigorta konularına vakıf tecrübeli kamu yöneticilerinden oluşması gerektiğini belirtti. Toplantıyı izleyen şirket üst düzey yöneticileri de söz alarak SDDK’nın ivedilikle kurulmasının gerekliliğini belirterek bağımsız çalışacak bir kurulun çözülmesi uzun süreler alan sektör sorunlarının çok kısa sürelerde etkin çözümler üreteceğine inandıklarının altını çizdiler.

Toplantıya katılan SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erden de SDDK’ nın kurulmasını desteklediklerini ve hem eksperler hem acenteler açısından sorunların çözümü adına faydalar sağlayacağını bildirdi.

2023 VİZYON VE BEKLENTİLERİ

Panelin ikinci konusu olan 2023 vizyon ve beklentileri konusunda ise Dr. Ahmet Genç 2007 yılında çıkarılan sigorta kanunundan bugüne kadar alt yapı ve diğer hazırlıkların yapıldığını söyledi. 2023 vizyonu adına bundan sonra yeni reformların yapılmasının önem arz ettiğini bahsetti, TSB Genel Sekreteri Akif Eroğlu 2023 yılına kadar ve sonraki yıllarda sigorta sektörünün büyümeye devam edeceğini ve sigorta acentelerinin de bu büyüme içinde önemli rol alacağını düşündüğünü bildirdi.  Eroğlu 2023 vizyon ve hedefleri için TSB tarafından bir eylem planı hazırlandığını belirtti ve bu eylem planının en önemli parçalarından birinin yeni jenerasyon kuşaklar ve onlara yönelik çalışmaların olacağını söyledi.

SAİK’İN ÖNCELİKLERİ

SAİK Başkanı Levent Korkut ise sigorta acentelerinin hem sektör hem şirketler açısından en önemli faktör olduğunu belirterek 2023 hedeflerine ulaşmak adına SAİK olarak düşüncelerini şu şekilde sıraladı:

*Acente segmentasyonuna dair bir üniversite aracılığı ile önemli bir akademik çalışma yaptırıyoruz. Bu çalışma sonucunda çıkacak rapora göre 2023 yol haritasını belirleyeceğiz.
*Sektörün sağlıklı büyümesi için sektör paydaşlarına yol gösterici oluyoruz.
*Sigorta acenteliği akademisi kurulması gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda bir çalışma başlattık
*Acente eğitimlerine yönelik olarak planlamalar ve TSB il ortak çalışmalar ve iş birliği planlıyoruz.
*Penatrasyonun arttırılması için TOBB SAİK – TSB ve tüm paydaşlar ortak çalışmalar yapmalıyız.

Toplantının sonunda SBM Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi Müdürü Murat Haksever tarafından katılımcılara SBM’nin işleyiş ve yapısı hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

30 Haziran 2019

İlgili Haberler

Yazarlar