Siber sigorta pazarı COVID-19 sebepli zorluklarla karşı karşıya kalıyor

 Siber sigorta pazarı COVID-19 sebepli zorluklarla karşı karşıya kalıyor

Analistlere göre COVID-19’un getirdiği zorluklar siber sigorta primlerine de etki edecek. Uzaktan çalışma sisteminin büyük oranda hayatımıza girmesi siber tehditlere de kapı aralar durumda.

İstatiksel derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’e göre, koronavirüs (COVID-19) salgınının neden olduğu ekonomik zorluk, son siber gelir trendlerini de etkileyecek ve ABD sigorta pazarını test edecek. Analistler, siber sigortaların sigorta şirketleri için primlerin küçük bir bölümünü temsil etse de kârlı bir pazar olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Analistler aynı zamanda öngörülemez bir siber saldırının sermaye seviyelerini ve bireysel derecelendirmeleri baskılayabileceği konusunda uyardılar.

UZAKTAN ÇALIŞMA VERİ İHLALLERİNİ ARTIRIYOR

Siber sigortalarda doğrudan yazılan primler 2019’da %12 artarak 2018’deki %8 büyümeye kıyasla 2.2 milyar doların üzerine çıkmıştı. Fakat 2020 yılında tablo değişiklik gösterebilir. Fitch Ratings’e göre 2020 yılında yaşanacak prim artışı koronavirüs pandemisine bağlı olarak risk yaşayabilir. Buna ek olarak, son zamanlarda uzaktan çalışma sistemine geçilmesi, şirketler için bilgi güvenliği gereksinimini de artırdı. Veri ihlallerine zemin hazırlayan uzaktan çalışmanın daha fazla siber olaylara yol açabileceği de belirtiliyor.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir