Siber sigortalarda büyüme devam ediyor

Teknolojik gelişmelerin ivme kazanmasıyla beraber siber sigorta pazarı da büyümeye devam ediyor. Araştırma şirketi A.M. Best tarafından yayınlanan rapora göre 2018 yılında siber sigortalarda 2 milyar dolar prim üretildi. Bu rakam bir önceki yıl kaydedilen 1.8 milyar dolarlık üretimden %12 daha fazla olsa da önceki 2 yılın %30’luk ortalamasının gerisinde kalıyor. Bunun yanı sıra raporda, siber poliçe yazmaya başlayan ABD’li sigortacıların sayısının 471’den 528’e çıktığı belirtiliyor. Siber poliçeleri satın alanların çoğunluğunu ise KOBİ’ler oluşturuyor.  

PRİMLER PAKET POLİÇEDEN

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da siber sigortalara olan talebin artmasıyla ilgili. Siber sigorta poliçelerindeki sayının yükseliş sebebi olarak sadece artan farkındalık değil, siber teminatların paket poliçelerin içerisine yerleştirilmesi gösteriliyor. 2018 yılında yazılan 2 milyar dolar primin 1.1 milyar doları paket poliçelerden geliyor. 2017 yılında ise bu miktar 813 milyon dolar seviyesinde. “Siber Sigortacılık Kârlı Ancak Yarının Risklerine Açık” şeklinde isimlendirilen raporda 2018 yılında yapılan hasar taleplerinin bir önceki yıla göre %39 arttığı belirtiliyor. Bu değişim ise KOBİ’ler tarafından siber sigortalara ilginin artmasının bir yansıması olarak görülüyor.

KÂRLILIK ÇOK YÜKSEK

Siber sigortalarda kârlılık her zaman olduğu gibi yüksek seviyelerde. 2018 yılında hasar rasyosu hem paket hem de tek ürünlerde %25’in altında seyrediyor. Bunun sebebi olarak, sigortacıların “riskin belirsizliği” nedeniyle fiyatlandırmayı yüksek seviyelerden gerçekleştirmesi gösteriliyor. Bu durumun daha çok verinin toplanmasıyla beraber düzene girmesi bekleniyor. 

2018 yılında siber sigorta primlerinin %69.5’ini sadece 10 şirket üretti. 

Esra Nur Mocu
esra@sigortacigazetesi.com.tr

24 Temmuz 2019

İlgili Haberler

Yazarlar