Siber sigortalarında yeni bir dönem

DÜNYADA siber sigortalar pazarı, yaşanan hasarların frekansının ve ödenen hasarların artmasıyla yeni bir döneme giriliyor.
Yıllar süren hızlı büyümenin ardından siber sigorta pazarı, sekiz ay içinde iki büyük sigortalı ismin yaşadığı siber saldırılarla karşı karşıya kaldı.
Birincisi Global otel zinciri Marriott’taki Kasım 2018’deki veri ihlali ile ilgili siber hasarı.
İkincisi Temmuz 2019’da 106 milyon müşterinin kişisel detaylarının çalındığı Capital One veri ihlali hasarı.
Capital One’nın poliçesinin limiti 400 milyon dolar. Büyük olasılıkla hasarın büyüklüğü göz önünde bulundurulursa bu limiti tüketecek gibi duruyor. Bu da dünya siber sigortalarında yeni bir hasar rekoru olacağa benziyor.
Bu iki hasar sonucu Londra piyasasındaki bazı sigortacılar, plasmanlarda aldıkları payları küçültmeye başladı. Ama kapasite konusunda bir daralma ve fiyatlamalarda ise bir artış gözlenmemektedir.
Siber sigortaların yıllık prim üretimi seneler içerisinde artmaya devam ediyor. A.M. Best’in yayınladığı 2018 rakamlarına göre ABD siber sigortalar alanında senelik prim üretimi 2 milyar dolar sınırını aşmış durumda, bu 2015 üretiminin iki katından fazla bir artışı gösteriyor.
Global anlamda Standard&Poor’s 2022 yılında prim üretiminin 8 milyar dolar civarına ulaşacağını beklediklerini açıkladı. Bu büyüme oranı siber poliçelerdeki büyümenin diğer sigorta poliçelerindekinde daha fazla olacağını gösteriyor. Büyük resmin içerisinde siber poliçelerinin ve hasarlarını karşılaştırmak gerekir ise, siber sigortalarda ödenen toplam hasar 6 milyar dolar, doğal afetler sonucu ödene hasarlar toplamı ise 76 milyar dolar. Siber risklerin hasarları ise artmaya devam ediyor. Frekans eskiye göre ciddi artış göstermekte. AON’nun raporuna göre 2019’daki siber saldırı sayısı 2015-2016’nın çok üstünde. Ağustos 2019 tarihine kadar 3.718 siber saldırı tespit edilmiş. Bu rakam da %14’lük bir artışı temsil ediyor.
Hasarların veya siber saldırıların artışı, siber riskler için sigorta talebinin çeşitli sektörlerde artarak devam etmesini sağlamıştır. Finansal kurumlar başta olmak üzere, hastane sağlık kurumları, üretim imalat sektörü ve ulaşım sektöründe şirketler siber risklerini teminat altına almak istiyorlar. Talep devam ederken verilen teminatlarda hızla genişliyor. Söz konusu genişleme fiyatlamaya aynı hızla yansıtılamadığından, teminatların müşteri lehinde genişlemesi kârlı büyümeyi uzun vadede gölgelendirebilir.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.