Umut Deniz Elçi

Sigortacıların “Ateş Çemberi”: FİLİPİNLER

Günde ortalama 12 depremin vurduğu Filipinler’in sigorta sektörü ekonomik olarak büyük bir direnç gösteriyor. Net prim üretimini %10’un üzerinde artırmayı başaran sektör, ülkedeki hayatın devam etmesinde önemli bir rol oynuyor.

Dünyadaki volkanların %70’inden fazlası (aşağı yukarı 450 volkan) Ateş Çemberi de olarak bilinen Pasifik Çevresi Sismik Kuşağı’nda yer alıyor. Aktif volkanlar ve ardı arkası kesilmeyen depremlerle anılan 40 bin kilometrelik bölgenin merkezinde ise Filipinler bulunuyor. Günde yaklaşık 12 depremin vurduğu bölgede sigortacılık da haliyle hem günlük yaşamın işleyişi hem de ulus ekonomisinin selameti açısından hayati bir önem taşıyor. Bölgenin dertleri bununla da bitmiyor. Tropik fırtınalar bölgesinde yer alan Filipinler’de her yıl yaklaşık 20 tayfun kaydediliyor. Tsunami, su baskınları ve toprak kaymaları gibi felaketler de Filipinler’in altyapısını zorlamaya devam ediyor. 

Ülkenin tepesinde Demokles’in kılıcı gibi sallanan ve Filipinler sigorta sektörünü daimi teyakkuzda tutan riskler, sektörün kapasitesini artırması ve sigorta altyapısını güçlendirerek olası felaketler için daha kapsamlı koruma sağlaması itici bir güç oluyor. Son yıllarda gerçekleşen hızlı dijitalleşme ve teknolojideki ilerlemeler sigorta şirketleri arasındaki rekabeti artırırken, sigortacıların müşterilere kaliteli ve hesaplı sigorta çözümleri sunmasının önünü açıyor. Bu durum da Filipinler sigorta sektörünün son yıllardaki büyümesinde tezahür ediyor. Geçtiğimiz yıl %6.7 büyüyen Filipinler ekonomisinin de desteğiyle sigorta sektörü net prim üretimini 2017 yılında önceki yıla oranla %12.1 artırarak 4 milyar 950 milyon dolara kadar çıkarmayı başardı. İvmeye bakılırsa, benzer bir büyüme oranının yakın ve orta gelecekte de tutturulabileceği düşünülüyor. Bilhassa oto sigortalarındaki hızlı büyüme ve yangın sigortalarında teminat kapsamlarının genişletilmesi primleri artıran faktörlerin başında geliyor. 

Pazarda kaydedilen büyük başarıya karşın vergi sisteminde yapılan düzenlemelerin hem köklü hem de yeni hayat dışı sigorta şirketleri için önemli bir test olması bekleniyor. Bu yıl kademeli olarak hayata geçirilecek olan düzenlemeler, rekabet iklimi içerisinde kârlı yapılarını korumak isteyen sigorta şirketlerinin inovatif şirket stratejileri üreterek hizmet kalitelerini artırmalarını şart koşuyor. 

DÜNYA BANKASI DESTEĞİ

Filipinler, doğal afetlerin verebileceği hasarlara en açık ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede depremler ve tayfunlar nedeniyle yıllık ortalama 3.5 milyar lira ekonomik hasar oluşuyor. Bu noktada devreye giren Dünya Bankası, Filipinler için özel olarak parametrik sigorta hizmeti veriyor. Ulusal hükümet varlıklarına deprem ve tayfunlarda gelebilecek hasarlara karşı yıllık 206 milyon dolara kadar teminat veren anlaşma, belirli bir parametre üzerindeki yağışın gerçekleşmesi ya da deprem şiddetinin daha önceden anlaşılmış bir seviyenin üzerinde olması anında hemen devreye giriyor ve ödemeyi otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bu yöntemle, Filipinler gibi coğrafyalarda çok zaman alabilen ve son derece meşakkatli hasar tespit süreçlerinin de önüne geçiliyor. Dünya Bankası aynı zamanda, daha geniş ölçekli hasarlara karşı bir afet bonosu oluşturulması için de çalışmalarına devam ediyor.  

OTOMOTİVDE BÜYÜME SİGORTAYI DESTEKLİYOR

Son yıllarda etkileyici üretim ve satış seviyelerine ulaşan Filipinler otomotiv sektörü, ekonomideki istikrarlı büyümenin lokomotifi haline gelmiş konumda. Ülkedeki yerli araç üretimindeki artışı, vatandaş tarafından gösterilen yoğun talep pozitif yönde etkiliyor. Böylelikle 2017 yılında %18.4 büyüyen sektör, 425 bin 673 araç satarak bir rekora imza attı. Satışlardaki bu artış da prim üretiminin %50’sinden fazlası oto sigortalarından gelen hayat dışı sigortalarının şahlanmasına vesile oldu. Otomobil satışlarındaki artış, agresif reklam teknikleri ve satışların içine sigortaların dahil edilmesiyle harmanlanın oto sigortası satışları da tavan yaptı. Satışların artmasıyla beraber hükümet tarafından açıklanan yeni vergilerin ise araç satışları ve hayat dışı sigortalara olan etkilerini önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde göreceğiz. 

SADECE FİLİPİNLER’DE 

Filipinler’deki Mindoro adasına özgü nadir bir tür olan Tamarao veya Mindoro Cüce Bufalosu’nun hem etinden hem de sütünden faydalanılıyor.

SAYILARLA FİLİPİNLER

Nüfus: 105 milyon
GSYİH: 313 milyar $
Kişi Başı GSYİH: 3 bin $
Toplam prim üretimi: 5.6 milyar $
Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %1.79

Umut Deniz Elçi
umut@sigortacigazetesi.com.tr


12 Temmuz 2019

İlgili Haberler

Yazarlar