Ebru GÜRTAN

Sihiri yakalamak

HEPİMİZ sigortanın harika bir ürün olduğunu biliyoruz, ancak bazen tamamen sihirli olabiliyor.
Sihir değer katmaktan geliyor. Ürün ne kadar akıllı olursa, o kadar fazla değer katar.
Ve ne kadar karmaşık olursa, ekleyebileceğimiz değer o kadar somutlaşır.
Herhangi bir jenerik sigorta konferansında, bir konuşmacı mutlaka her zaman 21. yüzyılın ticari dünyasında, sigortanın radikal olarak gelişmesi gerektiği konusunda son derece geçerli bir noktaya parmak basar.
1970’ler ve 1980’lerde, S&P 500 şirketlerinin toplam değerinin yüzde 90’ının tesis, ekipman, stok ve benzeri maddi varlıklardan ve geri kalan %10’unun ise fikri mülkiyet, marka değeri gibi elle tutulamayan varlıklardan oluştuğu açıklanmıştı.
Bugüne geldigimizde ise her şey tersine dönmüş durumda. Sigorta sektörü ise hala maddi varlıkları sigortalamak peşinde umarsızca ilerlemeye çalışmakta. Ve bu maddi varlıklardan daha düşük prim alarak kâr marjlarını uzun zamandır zorlayarak bu yolda ilerlemekte. Halbuki sigortalanması gereken elle tutamadığımız birçok risk ile karşı karşıyayız.
iPhone’un hurda değerinin neredeyse sıfır olduğun bilmemize karşın, yine de en son modeli ceplerimize koymak için yüzlerce dolar ödemekten çekinmiyoruz. Apple’ın fabrikaları olmayan bir üretici, Uber’in arabası olmayan bir taksi şirketi ve Airbnb’nin oteli olmayan bir otel şirketi olduğu söylendiğinde hepimiz başımızı sallıyoruz ve bu gerçekle hayretlere düşüyoruz. Şu gerçeği de unutmamız lazım, Steve Jobs iPhone’nun satış fiyatını 25 dolar olarak belirleseydi, bugün Apple’ın piyasa değeri birçok ülkenin GSYİH’sinden yüksek olamazdı.
Anlıyoruz ama ne yazık ki bu gerçeği sektörümüzde gerçeğe dönüştüremiyoruz. Ya da şöyle söylemek daha doğru olacak: Dönüşümü nasıl gerçekleştirebileceğimizi bilemiyoruz. Bu gerçek sadece Türkiye için değil bütün dünya sigorta sektörü için geçerli bir tespit. Birçok insurtech şirketi bu değişimi yakalamaya- bulmaya- icat etmeye çalışıyor. Sigorta şirketleri günümüz risklerine uygun Sihir’i yaratacak sigorta ürünleri yaratmaya çalışıyor.
“Anlamak yolun yarısıdır“ derler, 10 sene önce anlayamıyorduk. Şimdi anlıyoruz, birçok sigorta şirketi vaat ediyor. Demek ki yaklaşıyoruz. Sigorta sektörünün beklenen quantum sıçrayışını yapmasına az kaldı diyebiliriz.
Sizlere Londra ve dünya sigorta piyasalarıyla ilgili gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. Günümüzde hukuksal uyum yasaları söz konusu gelişmelerin ikinci plana atılmasına sebebiyet vermektedir. Bütün bunların üstüne politik değişimler süreçleri yavaşlatmakta. Bu konularda güncel bilgileri gelecek yazılarda paylaşmaya çalışacağım.

29 Ağustos 2019

İlgili Haberler

Yazarlar