Timuçin Alpay

Strabon ve Khalkedon…

BUGÜN sabah çalışma masama oturdum, önceki günden kalan maluliyet tazminatı dava dosyalarını incelemeye devam ettim.

Epikriz raporu okumaktan o kadar bunalmışım ki bir anda kendimi Kadıköy çarşısında gezerken buldum.

Surp Takavor Kilisesi’nin önündeki alanda bulunan mermer taşlardan birine oturup 3 saat boyunca önümden gelip geçen insanları seyrettim… Ne güzelmiş aylak aylak oturmak.

Aylaklık dedim de aklıma Sait Faik geldi. Lüzumsuz adam öyküsünde “Aylak Adam”portresini çizer. Herhangi bir işi ve uğraşı olmayan bu tip amaçsızca, özgürce gezer, dolaşır, sağdaki soldaki vitrinlere boş boş bakar. Bugün ben de aynı şekilde özgürce aylaklık yapıyorum.

Oturduğum mermerin yanına bir ara ilginç kıyafetli, sakallı, uzun boylu, düzgün konuşan güler yüzlü biri geldi ve bana “salve mi amice”dedi… Ben de ona “salutant vos adepto”dedim.

Uzun süre sessizce oturduk… Sonra bir anda anımsadım kendisini… Amasyalı ve dünyanın en ünlü coğrafyacılarından biri olan Strabondu… Başımı çevirip “Bu timsah olayı doğru mu?”diye soracaktım ama o güler yüzlü adam yok olmuştu.

Strabon, milattan önce 20’li yıllarda Mageralıların yaşadığı Haliç ve Khalkedon’u (Kadıköyü) ziyaret etmişti. Notları arasında Khalkedon’da denizden biraz içerilik yerde tatlı su pınarı olduğunu, o tatlı suda timsahların yaşadığını yazmıştı.

Hem günümüzde hem de geçmiş asırlarda bu timsah işine çok takılan oldu…Yok efendim timsah buralarda ne gezermiş yok efendim orada sözü edilen timsah değil kertenkeleymiş. Strabon gibi entelektüel biri bunu yazmazmış… Daha ne eleştiriler…

Bu timsah olayı sanki bizim Evliya Çelebi’nin sevimli anlatımlarından birine benziyor… Gerçek mi şaka mı bilemiyorsunuz… Malum; Evliya Çelebinin Erzurum’un soğuğunu anlatırken bir pişik (kedi) örneği var ki, değme gülmece yazarına taş çıkartır. Erzurum o kadar soğuktur ki kedi bir damdan bir dama atlarken havada donar, bahar gelince de don açılır ve kedi miyav diyerek kaçar gider.

Timsahlar bir latife de olsa bugün 3 saat boyunca kafamdaki ve içimdeki tüm sıkıntıları onlara yükleyip geldim.

Strabonis vale… crocodilis attingi vale…

29 Temmuz 2019

İlgili Haberler

Yazarlar