Stresle baş etme yöntemleri

 Stresle baş etme yöntemleri

Stresi hayatınızdan uzaklaştırmak sandığınız kadar zor olmayabilir. 

Dünyanın hızla gelişmesi ve her geçen gün hayatımıza yeniliklerin girmesi yeni bir stres nedeni olabiliyor. Özellikle iş, okul, aile ya da özel hayat, zaman kısıtlamaları derken stresle dolup taşabiliyoruz. Kimileri için bunlar kafaya takılmaması gereken konular olurken kimileri için de başa çıkılamayacak derecede büyük bir problem haline gelebiliyor. Yaşadığınız stresle nasıl mücadele edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Konuşmacı ve Youtuber Barış Özcan videosunda

Stresle başa çıkmanın en iyi yolunun “hiçbir şey yapmamak” olduğunu söylüyor. Genelde stresle başa çıkma yöntemi olarak başka bir şeye odaklanmanın, egzersiz ve spor yapmanın ya da sadece uyumanın gerektiğini söyleyenler olduğunu ifade eden Özcan, bunların sadece anlık olarak stresten kurtarmaya yarayacağını savunuyor. Özcan bu durumda farklı bir yöntem deniyor:

Hiçbir şey yapmamak.

“Hiçbir şey yapmamak, o kadar kolay bir şey değil. Hatta o kadar zor ki bunun için bir zaman makinesi icat etmemiz gerekiyor. Bizi geçmişe ya da geleceğe götürecek bir makine değil bu bahsettiğim. Çünkü kendi aklınız zaten çoğu kez bunu yapar. Sizi geçmişte ya da gelecekte gezdirir. Geçmişin hayaletleriyle korkutur ya da geleceğin bilinmezliğiyle kaygılandırır. O yüzden bir şekilde bizi içinde bulunduğumuz ana geri getirmesi için aklımızı ikna etmemiz gerekiyor.

Hayatımızın çoğu aklımızın içinde geçiyor. Her şey burada. Bizi strese sokan duygular, düşünceler. Bazıları bunları birer topa benzetiyor. Kafanızdaki düşünce ve duyguları durdurmak yerine onlara uzaktan bakmayı öneriyor. Yargılamadan, sadece bakın. Hiç bir şey yapmamaya çalıştığınızda bile kafanıza duygular, düşünceler gelecektir. Onları tıpkı bir jonglör gibi ustalıkla kontrol etmek için rahatlamış ve odaklanmış bir aklımız olmalı.”

Psikolog Kelly McGonigal, TEDx konuşmasında

 Stresin aslında düşman olmadığını kabul edip, bu konuda düşünme şeklinizi değiştirebilirseniz, stresin arkadaşınız bile olabileceğini söylüyor. Aslında bu TED konuşmasında McGonigal strese yeni bir ışık tutuyor. Normalde, bir kişi stresli hissettiğinde kan damarlarının daraldığını söyleyen McGonigal, bu durumun uzun sürede bu önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor. Aslında, McGonigal, yanıtın biri mutlu olduğunda ve hatta cesur olduğunda olanlara benzediğini söylüyor. Stresi olumsuz bir şey olarak görmenin etkilerine kıyasla, varlığını kabul etmek sadece daha iyi bir alternatif değil, aynı zamanda yaşamak için daha sağlıklı bir yol.

“Umarım bir dahaki sefere kalbiniz stresten vururken, bu konuşmayı hatırlayacaksınız ve kendi kendinize düşüneceksiniz, Bedenim bu zorlukla baş edebilmem için bana yardım ediyor” diyor McGonigal, “Ve stresi bu şekilde gördüğünüzde, bedeniniz size inanıyor.”

Farkındalık Uzmanı Andy Puddicombe, TEDx Konuşmasında

“En son ne zaman hiçbir şey yapmadınız” diyerek bizi düşünmeye itiyor. Zihnin dikkatini dağıtmak stres yaratıyor. Dış görünüşe özen göstermek için çok zaman harcanırken, Puddicombe zihnin de bakıma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Buna yeteri kadar zaman verilmezse, sonuçların yaşam kalitesini düşürebileceğini de ekliyor. Bir nevi bizi zihnimizi arındırmak için meditasyona teşvik ediyor ve “Çoğu insan meditasyonun düşünceleri durdurmak, duygulardan kurtulmak, bir şekilde zihni kontrol etmekle ilgili olduğunu varsayar ama meditasyon aslında bundan oldukça farklıdır” diyor. “Daha çok geri adım atmak, düşünceyi görmekle ilgili açıkça… Onun gelip gitmesine tanıklık etmek, duyguların yargılamadan gelip gitmesine rağmen, rahat ve odaklanmış bir zihinle.” diye ekliyor. Beynin farkında olmak için kişinin iç huzuruna erişmesi, insanların bu stresli düşünceleri bırakmasına yardımcı olabilir.

“Meditasyon, geri adım atma ve farklı bir bakış açısı elde etme, her şeyin göründüğü gibi olmadığını görme fırsatı sunuyor. Yaşamda başımıza gelen her küçük şeyi değiştiremeyiz, ancak bunu yaşama şeklimizi değiştirebiliriz. Bu ‘meditasyon, farkındalık potansiyeli’dir.”

 

 

Avatar

Gizem Tufan

gizem@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir