Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi geliyor

 Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda kazanılan kıdem haklarının korunması için çözümler bulunacağını, yeni sisteme geçilmesi durumunda herhangi bir hak kaybı yaşanmayacağını belirtti.

Haziran ayının başında başlayan normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararlar açıklanırken, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) de unutulmadı. 2019 yılının sonlarına doğru açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda ilk defa duyurulmuş olan TES’in, otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi ve Kıdem Tazminatı Fonu’ndan oluşan karma bir model olarak kurgulanacağı belirtildi.

TES’in hedef kitlesi ve dahil edilecek katılımcılar için henüz kesin bir bilgi bulunmuyor, ancak konu ile ilgili bazı düşünceler var. Otomatik katılımda olduğu gibi, belirli bir yaşın altında olan çalışanların tamamı zorunlu olarak TES’e dahil edilecek. Emekliliğine az bir süre kalan çalışanların TES’e zorunlu olarak dahil edilmeyeceği, daha çok çalışma hayatının başında olan çalışanların hedef kitleyi oluşturacağı düşünülüyor. Ancak, emekliliğine az süre kalmış kişiler için de kapılar tamamen kapanmış değil. Kişiler isterse, isteğe bağlı olarak sisteme girebilecek. Böylelikle, 2017 yılında başlatılmış olan otomatik katılım süreci, tamamen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi içerisinde olacak. 

KESİNTİLER BELİRLİ ORANLARDA OLACAK

Otomatik katılımda olduğu gibi, çalışanların maaşlarından standart bir tutar değil, her bir çalışanın maaşına göre, belirlenecek oranlarda kesinti yapılacak. Her bir çalışan için, maaşından kesilerek alınacak katkı paylarına, işveren ve devlet katkıları da eklenerek, çok katkılı bir sistem kurulacak. Toplanan tüm bu katkılar, çalışanın TES hesabına aktarılacak ve birikimler bu hesapta büyümeye devam ederken, çalışanlar hesaplarını takip edebilecek.

Otomatik katılımın aksine, herhangi bir cayma olanağı sunulmayacak ve çalışanlar istediği an sistemden çıkamayacak. Konut alımı, evlilik gibi acil nakit ihtiyacı oluşturan durumlar için istisnai durumlar sağlanarak, birikimlerin bir kısmının çekilmesine izin verilecek, ancak birikimlerin tamamının çekilmesinin önüne geçilecek.

Çalışanların aklındaki en büyük soru ise, kazanılan haklar ile ilgili ne olacağı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili çalışanlara müjdeyi verdi. Oluşturulacak olan yeni modelde, çalışanların kazanılmış haklarının korunması için çözümler bulunarak, yeni sisteme geçilmesi durumunda herhangi bir hak kaybı yaşanmayacağını belirtti.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir