Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yer alan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile işverenin yükünü artırmadan, katkılar artık çalışanlar adına bireysel hesaplarda biriktirilecek.

Ekim ayının başında açıklanan ve 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) en dikkat çeken kurgusu, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) oldu. 2017 yılında başlayan otomatik katılımda, çalışanlar, maaşından kesilerek sisteme aktarılan katkı paylarına karşılık, devlet katkısı almaya da hak kazanıyordu. Yeni Ekonomi programında belirtilen “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi”nde ise devlet katkısı devam ederken, çalışanlar gibi işverenlerin de katkıda bulunması sağlanarak; üç paydaştan toplanan katkılar, çalışanlar adına bireysel hesaplarda biriktirilecek. İşverenlerin yapacağı katkının nasıl bir formülle belirleneceğine ilişkin net bir açıklama bulunmuyor. Ancak, işverenlerin mevcut yükünü artırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. 

DÜNYA’DAKİ SİSTEM TÜRKİYE’YE GELİYOR

Dünyada uygulanan üç farklı emeklilik sisteminden her biri Türkiye’de de uygulanıyor olacak. Bu sistemlerden ilki, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından üstlenilen kamu emekliliği, ikincisi ise Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından kaynaklandırılan gönüllülük esaslı emeklilik. Üçüncü ve son emeklilik uygulaması ise, hem işveren hem de devletin desteklediği işveren emeklilik sistemi. 2017 yılında başlatılan otomatik katılım uygulaması ile üçüncü faz emeklilik sistemine geçiş aşaması yaşansa da, işveren katkısı olmadığı ve cayma hakkı tanınması sebebiyle, üçüncü faz emekliliğe tam olarak geçilemedi. Ancak yapılacak reformlarla birlikte, dünya genelinde uygulamada olan emeklilik sistemlerinin hepsi, Türkiye’de de hayata geçmiş olacak. Beklenilenin aksine, Yeni Ekonomi Programı’nda direkt olarak kıdem tazminatı fonuna yer verilmemesi, bazı kesimlerin tedirginliğine neden oldu. Ancak, geçtiğimiz Nisan ayında açıklanmış olan “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları” kapsamında konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kıdem Tazminatı Reformu’nun tasarlanıp, hayata geçirileceğini belirtmişti. Böylelikle, kıdem tazminatı reformunu yapmak için, öncelikle altyapının sağlanacağı, reformun ise ardından geleceği düşünülebilir.

7 Kasım 2019

İlgili Haberler

Yazarlar