TARSİM iklim değişikliğiyle mücadelede üreticinin yanında

Çiftçilerin doğa ile herhangi bir tedbir almadan tek başlarına mücadele etmesinin mümkün olmadığını belirten TARSİM, “İklim değişikliği sonucunda meydana gelen zararlarda üreticinin yanında yer alıyoruz. Üreticilerin bilinçlenmesi için de eğitim ve tanıtımlara devam ediyoruz” dedi.

İklim değişikliği etkilerinin her geçen gün arttığı ülkemizde devlet destekli tarım sigortalarına ilgi hızlı bir şekilde artıyor. Tarım Sigortaları Havuzu da (TARSİM) uyguladığı yenilikler ve değişikliklerle ürünlerini daha cazip kılmaya devam ediyor. 

Değişen iklim şartlarında tarım sigortalarının üstlendiği rol hakkında bir röportaj gerçekleştirdiğimiz TARSİM, “Sistemin varoluş sebebi, üreticilerin doğal afetlerden etkilenmeden faaliyetlerine devam etmelerini sağlamak ve kayıplarını minimuma indirmek. Bunun için üreticimizin bilinçlendirilmesi çok önemli. Üreticilere yönelik tanıtım ve eğitim faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz” dedi.
 

İklim değişikliği nedeniyle tarımda büyük hasarlar meydana geliyor. TARSİM bu konularda neler yapıyor?

İklim değişikliği maalesef yıllar itibarıyla olumsuz etkilerini artırmaya devam ediyor. Hayatın her alanını olumsuz yönde etkileyip, hayvan ve bitkilerin doğal yaşamlarında tahribata ve hatta bazı türlerin yok olmasına yol açıyor. Isınmanın artması aynı zamanda su kaynaklarında da önemli bir değişime ve azalmalara neden oluyor. İklim değişikliğinin en çok etkilediği alanlardan birisi de tarım. Ülkemizde bu olumsuz etkiler yıllar öncesinden öngörüldü ve TARSİM hayata geçirildi. Sistemin varoluş sebebi, üreticilerin doğal afetlerden hiç etkilenmeden faaliyetlerine devam edebilmelerini sağlamak ve kayıplarını minimuma indirmek. Bunun için üreticimizin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi çok önemli. 

Üreticilere yönelik tanıtım ve eğitim faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Medyaya düzenli bilgi akışı sağlayarak kamuoyunun güncel başlıklar hakkında bilgilenmesini sağlıyoruz. Sistemle ilgili gelişmeleri anlatıp, merak edilen soruları yanıtladığımız televizyon programlarına ev sahipliği yapıyoruz. Bunun yanı sıra özel projeler de hayata geçiriyoruz. Örneğin; sigorta bilincinin çocukluktan itibaren temellerinin atılması gerektiği inancıyla, son birkaç yıldır köy okullarına yönelik ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda, 40 bin çocuğa ulaşarak TARSİM’i anlattık. Türkiye genelinde 12 noktada konumlanan Bölge Müdürlüklerimiz aracılığıyla paydaş kurum ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Üreticiyle birebir iletişimde olan yetkilileri dinliyor, eğer süreçlerde tıkanan noktalar varsa hemen müdahalede bulunuyoruz. Ayrıca reklam kampanyaları, çeşitli sponsorluklar ile bilinirliğimizi kuvvetlendirmeye gayret ediyoruz. Bu şekilde tanıtım faaliyetlerimize yön veriyoruz. Burada sistemin paydaşlarına da büyük sorumluluklar düşüyor. Sistemin doğru anlatılması, yeniliklerin tanıtılması ve yanlış algıların önüne geçmek için çaba gösterilmesi çok önemli. Sonuçta TARSİM, kâr amacı taşımayan ve sadece ülkemiz üreticisine hizmet etmek üzere faaliyetlerini sürdüren, hepimizin sistemi. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da iklim değişikliği, küresel ısınma gibi pek çok başlıkta gönüllülük bilincini artırıcı ve özendirici nitelikte faaliyetleri ve projeleri bulunuyor. Bakanlığımızın Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı “Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü” doğrultusunda yapılacak çalışmaların, dolaylı da olsa TARSİM’e olumlu etkilerinin olacağına inanıyor ve gönülden destekliyoruz. 

İklim değişikliği sonucunda oluşan tabloda üreticiye tavsiyeleriniz nelerdir? 

Üreticilerimize sigortadan tasarruf yapmamalarını ve benim başıma gelmez düşüncesiyle hareket etmemelerini öneriyoruz. Sonuçta insanoğlunun doğa ile herhangi bir tedbir almadan, tek başına mücadele edebilmesi mümkün değil. Sigortanın, tohum, gübre ve ilaç gibi bir üretim maliyeti olduğu teziyle hareket edilmesi çok önemli. Bu doğrultuda en etkili tedbir olan tarım sigortası, zamanında yaptırılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemeli.
Sigortanın ön koşulu olan, Bakanlık Kayıt Sistemleri’ne kayıtlı olunmalı ya da mevcut bilgiler güncel olmalı. Açık alanda yetiştirilen bitkisel ürünlerle ilgili belirli dönemlerde poliçe yaptırma imkanı bulunuyor. Bitkisel ürün sigortası branşında, her ürünün son poliçe kabul tarihi farklılık gösteriyor. Bu noktada internet sitemizde duyurulan tarihlerin takip edilmesi çok önemli.

İklim değişikliğinin artmasıyla  TARSİM’e olan sigorta taleplerinde artış var mı?

Tarım doğrudan doğruya iklim şartlarından, meteorolojik hadiselerden etkilenen bir alan. Bu yıl başından itibaren, dolu, don, sel-su baskını, fırtına gibi nedenlerden ötürü tarımsal alanlar ciddi anlamda zarar gördü. Sigortası olan üreticilerimizin zararları çok kısa bir süre içinde tespit edilerek, hasar dosyaları tamamlandı ve ödemeleri gerçekleştirildi.

Bu durum, tarım sigortasına olan ilginin her geçen yıl artmasında etkili oluyor. Örneğin; bu yıl tüm tarım sigortası branşlarında üretilen poliçe sayısı, 20 Ağustos tarihi itibarıyla, bir önceki yıla göre %13 artış göstererek 1.7 milyona ulaştı. Yine, sigortalanan tarımsal varlık bir önceki yıla göre %31 artışla 39 milyar lira oldu.
Elbette, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri hepimizi üzüyor. Ancak, altını çizmemiz gerekir ki; sistemin üreticimizin yanında yer alarak, misyonunu yerine getiriyor olması da bizleri mutlu ediyor.

2 Eylül 2019

İlgili Haberler

Yazarlar