Yine her şey Londra’da başlıyor, değişimi tetikliyor…

2019 senesini geride bırakırken sigorta nasıl bir yönde ilerliyor diye düşünürken insan kendini insurtech dünyasının nasıl şekilleneceğini merak ederken buluyor. Insurtech önemli ama başka önemli bir konu daha var. Erkeklerin domine ettiği Londra sigorta dünyası 2019 senesinde cinsel taciz ile ilgili önemli bir darbe gördü.
Yapay zeka, insurtech, kadın hakları ve kadınların dahil edilmesi, Londra’da 2019’un en önemli iki müzakere edilen başlığı oldu. Londra City’de, Lloyd’s of London Lime Street civarında yürürken hâlâ bir kadın olarak erkeklerin dünyasına ayak basmış hissiyatıyla, çevresine hayret eden biri olarak buluyorum kendimi. 2019 Ekim ayında yayınlanan Lloyd’s of London’nın yaptığı anket sonucu gösteriyor ki, Londra’da çalışan kadınların %8’i son 12 ay içerisinde cinsel tacize maruz kaldıklarını raporlamışlar. Lloyd’s of London başkanı John Neal, yaptığı açıklamada bu durumu düzeltmek için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. Lloyd’s binasına girdiğinizde bugün her yerde kadınların kabul görmesiyle ilgli mottolar görüyorsunuz. Yüzyılların çetrefilli sorunu 2019’da ilk defa adım atarak çözmeye çalışılıyor. Sorunu görüp kabullenmek büyük cesaret ister. Lloyd’s bu konuda önderlik yapıyor. Diğer şirketler 2020’de takip edecektir.
Insurtech için sadece İngiltere’de 3 milyar pound yatırım yapıldığını düşündükçe, neden hâlâ büyük değişim yaşanmadı sorusunu kurcalıyorum. Küçük küçük projeler yapılıyor, çoğu başarılı, sigorta şirketlerinin kâr marjlarına yardımcı olan projeler görüyoruz. Ama halen dünyada sigorta sektöründe beklenen sıçramayı yaratacak bir yol haritası görünürde yok. Şu an için sadece kârlılığı artıran ufak çözümler.
2019 senesi içerisinde Londra’da gördüğümüz trend ve değişim ise, bütün şirketler aktüerlerin ve uyum görevlilerinin egemenliğine girmiş durumda. Underwriter’lar eskiden olduğu gibi risklerin fiyatlamasına karar veremiyorlar. Sermaye çok pahalı hale geldi, dünyada fazlasıyla kapital olmasına karsın, aktüerler Solvency II kurallarına uygun olarak hesaplamalarını yapıyorlar. Ve kapital/sermaye hiç olmadığı kadar pahalı hale geliyor. Lloyd’s’ta sigorta şirketleri birçok ürün ile ilgili aktüerlerin yönlendirmesiyle iş yazmayı bıraktılar. Geçtiğimiz hafta MS Amlin kaza masasını kapattı, ekipleri işten çıkardı. MS Amlin sadece Aralık ayında gerçekleşmiş bir örnek; yakın tarih, sene içinde benzer birçok durum söz konusu oldu. Underwriter’lar daha temkinli ve daha çok aktüerlerin yönlendirmeleriyle hareket eder oldu.
Lloyd’s’un 2020 ile başlayacak olan “Syndicate in a box” (insansız sigorta masası) girişimi her şeyin başlangıcı olabilir mi? Underwriter olarak başladığım sigorta hayatımda insansız sigorta sunulan model beni korkutuyor ama gelişimden de kaçamayız veya görmemezliğe gelemeyiz sanırım. Kafamızı kuma da gömemeyiz, bu değişim içerisinde “nerede durmalıyız?” Bunu belirleme zamanı geldi.
Sanırım bütün bu değişim ileride underwriterların olmadığı, aktüerlerin yapay zeka algoritmalarını şekillerdirdiği bir sigorta dünyasına dönüşecek. Kadınların sektördeki varlığını da unutmamak gerek. 2020’ler birçok değişimi beraberinde getirecek gibi duruyor. Londra’da başlayıp bütün dünyayı ektileyecek değişimler olmaya başlıyor. Önümüzdeki 10 yılı merakla izliyor olacağız.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.