Yogi oldum ben

“ÖLMEDEN Önce Yapılacaklar“ listemde yer alan “Yoga“ bu yıl yapmayı başardığım ve çok keyif aldığım bir aktivite olarak hayatıma girmiş bulunmaktadır.
Nedir Yoga?; Yoga kelime olarak “kavuşma”, “bir araya gelme”, “birlik” anlamlarına gelmekte olup, temel olarak fiziksel hareketleri (asana), özel nefes teknikleri (pranayama) ve derin konsantrasyonu (meditasyonu) içeren fiziksel, zihinsel ve ruhsal uygulamalar veya disiplinler grubu olarak tanımlanmaktadır.
“Egzersiz hareketlerden oluşan bir düzyazı gibiyken, yoga bir şiirdir. Yoganın dilbilgisini anladığınızda hareketlerinizle şiir yazmaya başlayabilirsiniz.”
Faydaları ise saymakla bitmez. İlk başta zihinsel yararlar sağlıyor, beni sakinleştiriyor ve daha zinde bir beyne sahip olmama imkân sağlıyor. Bu sayede duygusal sıkıntılarım ve kaygılarım azalıyor, derin bir gevşeme, sakinliğimde artış ve hafızamda kuvvetlenmeye neden olduğuna ben ve yakın çevrem şahittir.
Yoga yapanların hepsi doğuştan atletik ya da fit insanlar değildir. Yoga zamanla insanların bedenini terbiye ediyor ve istenilen sağlığı ve formu kazandırıyor. Genç yaşlardan itibaren bedeninizde ağrı, esneme hareketleri yaparken tutulmalar, kasılmalar hissediyorsanız; ilerisi sizin için hiç de hoş olmayacak. Bunun için yaşınız kaç olursa olsun en kısa zamanda yogaya başlayın. Ne kadar erken başlarsanız omurganızı ve adalelerinizi o kadar kısa sürede esnek hale getirebilirsiniz.
Yoga yaparken çevresel faktörler de yoganın etkinliği konusunda önemli bir yer alıyor, örneğin yoga yapılan oda, çevredeki ses ve gürültü, çalınan müzik, odada beraber olduğunuz kişiler, odadaki koku da yoganın temel etken maddeleri arasında yer alıyor.
Seans boyunca çok değerli hocamız bizi pozdan poza sokuyor ve vücudumuzun en çalışmayan, en derin bölümlerini dahi aktive ediyor, ve adeta bir fizik tedavi havasında vücudumuzun bu bölümlerini inanılmaz rahatlatıyor.
Yoga fiziksel bir aktivite olarak görülse de esasında iç dünyaya olan bir yolculuktur. Birliktir ve acıların dinmesidir. Herkesin bırakması gereken düşünceleri vardır. Herkesin kendisi ile baş başa kalmasını gerektiren zamanlar ve herkesin kendisini sevmeye ihtiyacı vardır. İşte yoga size bu ortamı sağlayan çok önemli bir aktivitedir.
Hele her seansın sonunda alınan bir Shavasana pozu var ki, ben hayatımda bu kadar rahat yattığım zihnimden hiçbir şey geçirmeden, beden ve zihnimin tamamı ile durduğu ve dinlendiği bir an hiç yaşamadım. O sırada çalan müzik ki isteyene gönderebilirim, hiç abartmıyorum hayatımda beni dinlendiren en iyi müzik. Birkaç ders sonra Shavasana pozunun CESET pozu olduğunu öğrendiğimde biraz ürkmedim değil ama yine de bu poz beni benden almaya devam ediyor. Shavasana pozisyonunda zihin ve beden kısa bir süre için dinleniyor. Tamamen dinleniyor ve anı yaşıyorsunuz . Bu pozisyonda tamamen içinize dönüp, derin düşüncelere dalabilirsiniz.
Hepimiz, zengin doğal güzellikleri olan, sakin ve huzurlu yerlerde vakit geçirmeyi severiz. Bu küçük gezintiler bize huzura olan özlemi hatırlatır. Yoga, gün içinde bu küçük gezintileri mental olarak yapabilme imkânı sunan bir kaçıştır. Zihnimiz geçmişle gelecek arasında durmaksızın çalışmaktadır. Fakat ne yazık ki “şu ana” odaklanmakta zorlandığımız bir gerçek. Aslında sadece bunu fark etmek bile zihni bir parça rahatlatıp bizi stresten uzaklaştırabilir. Yoga temel duruşları ve pozlamaları ile zihinde bir farkındalık yaratır. Geçmişe ya da geleceğe değil, içinde bulunduğumuz dakikaya odaklanmayı sağlar.
Ve en önemlisi bugünlerde çoğu kişinin kaybetmiş olduğu esneklik becerisi, bedende değil, zihinde başlayan bu becerinizin de yoga ile geliştiğine şahit olacaksınız.

Avatar

Sema Tüfekçiler

sematufekciler@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.