“Dev şirketler İzmir’e göç etmeye başladı, bunlardan biri de Allianz”

"İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor."

Geçen yıl İstanbul’dan 16 bin kişi İzmir’e taşındı. Sayının bununla sınırlı kalmadığını belirten Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan, “Ülke genelinden göç, dalga dalga büyüyor. Rakam 126 bini buldu. Ciddi bir planlama şart” dedi. Allianz’ın İzmir’e taşındığını hatırlatan Aslan, “Sadece insanlar değil, dev şirketler de bu göçe dâhil oldu. Bu büyük şirket, operasyon merkezini Sarnıç’a taşıyacak. Tüm bunların ortaya koyduğu bir gerçek var. O da İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor. Eğer altyapı yatırımları tamamlanmazsa, İzmir bu kez tersine göçün başkenti haline gelir” diye konuştu.

Milliyet gazetesinin haberine göre, yıllardır beyin göçü veren İzmir’de her şey tersine döndü. Geçen yıl, işi gücü olan 16 bin İstanbullu, yaşamak için İzmir’i seçti. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’de herkesin ‘İzmir’de yaşama’ hayali kurduğunu belirtti, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yalnızca İstanbullular değil, son bir yılda Türkiye’nin dört bir yanından 126 bin kişi İzmir’e göç etti.

“Önlem alınsın”

Bunun için İzmir’de altyapıdan eğitime, modern yerleşim alanlarından sanata kadar her alanda ciddi bir planlama yapılmazsa, bu büyük beyin göçü, çok büyük tehlikeye dönüşür. İzmir’in tek şansı, her alanda yatırım” dedi. İstanbulluların gelme nedenlerinin ilk sırasında İzmir’in ‘pozitif yaşam’ algısının olduğunu, kariyer ve yaşam koşullarının cazip olmasının da bunu körüklediğini ifade eden Aslan, “Çeşme için hepimizin ortak fikri, İstanbulluların işgal ettiği. Eğer önlem alınmazsa, aynı durum İzmir için de geçerli olacak” diye konuştu.

“İşsizlik azalır”

Nitelikli beyin göçünün İzmir için büyük bir avantaj olabileceğine dikkat çeken Aslan, “Sadece insanlar değil, dev şirketler de bu göçe dâhil oldu. Birçok şirket genel merkezini İzmir’e taşımaya başladı. Bunlardan biri de Allianz sigorta. Bu büyük şirket, operasyon merkezini Sarnıç’a taşıyacak. İlk etapta 650 üniversite öğrencisini işe kavuşturacak. İlerleyen zamanda ise rakam 1000’e kadar çıkacak. Bu çok önemli bir gelişme. Demek ki kentimizde ilerleyen zamanda işsiz sayısı iyice azalacak. Tüm bunların ortaya koyduğu bir gerçek var. O da İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor. Yani, kaybedecek tek bir saniye bile yok. Eğer altyapı yatırımları tamamlanmazsa, İzmir bu kez tersine göçün başkenti haline gelir” dedi.

“Yarın geç olmasın”

İzmir’in, İstanbul’dan gelen beyaz yakalılarla birlikte yatırımcıların da hedefinde olduğunu söyleyen Aslan, “Bu bir arz talep meselesi. Beyaz yakalılar İzmir’e geldiğine göre taleplerinin de karşılanmasını isteyecek.

Eğer ulaşımdan eğitime, sanattan modern yerleşim alanlarına kadar istedikleri ortamı İzmirliler olarak biz sunamazsak, bunu yine İstanbullu yatırımcı sunacak. Yani, İzmirlinin yapacağı işi kalkıp İstanbullu yapar. Yolları, evleri, köprüleri onlar yapar.

Bu kaçınılmaz bir durum. O yüzden böylesine bir göçe karşı İzmirlilerin tek şansı, her alanda hızlı yatırım atağına geçmesi. Hem de hemen. Yarın çok geç olur” diye konuştu.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar