“Dev şirketler İzmir’e göç etmeye başladı, bunlardan biri de Allianz”

"İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor."

Geçen yıl İstanbul’dan 16 bin kişi İzmir’e taşındı. Sayının bununla sınırlı kalmadığını belirten Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan, “Ülke genelinden göç, dalga dalga büyüyor. Rakam 126 bini buldu. Ciddi bir planlama şart” dedi. Allianz’ın İzmir’e taşındığını hatırlatan Aslan, “Sadece insanlar değil, dev şirketler de bu göçe dâhil oldu. Bu büyük şirket, operasyon merkezini Sarnıç’a taşıyacak. Tüm bunların ortaya koyduğu bir gerçek var. O da İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor. Eğer altyapı yatırımları tamamlanmazsa, İzmir bu kez tersine göçün başkenti haline gelir” diye konuştu.

Milliyet gazetesinin haberine göre, yıllardır beyin göçü veren İzmir’de her şey tersine döndü. Geçen yıl, işi gücü olan 16 bin İstanbullu, yaşamak için İzmir’i seçti. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’de herkesin ‘İzmir’de yaşama’ hayali kurduğunu belirtti, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yalnızca İstanbullular değil, son bir yılda Türkiye’nin dört bir yanından 126 bin kişi İzmir’e göç etti.

“Önlem alınsın”

Bunun için İzmir’de altyapıdan eğitime, modern yerleşim alanlarından sanata kadar her alanda ciddi bir planlama yapılmazsa, bu büyük beyin göçü, çok büyük tehlikeye dönüşür. İzmir’in tek şansı, her alanda yatırım” dedi. İstanbulluların gelme nedenlerinin ilk sırasında İzmir’in ‘pozitif yaşam’ algısının olduğunu, kariyer ve yaşam koşullarının cazip olmasının da bunu körüklediğini ifade eden Aslan, “Çeşme için hepimizin ortak fikri, İstanbulluların işgal ettiği. Eğer önlem alınmazsa, aynı durum İzmir için de geçerli olacak” diye konuştu.

“İşsizlik azalır”

Nitelikli beyin göçünün İzmir için büyük bir avantaj olabileceğine dikkat çeken Aslan, “Sadece insanlar değil, dev şirketler de bu göçe dâhil oldu. Birçok şirket genel merkezini İzmir’e taşımaya başladı. Bunlardan biri de Allianz sigorta. Bu büyük şirket, operasyon merkezini Sarnıç’a taşıyacak. İlk etapta 650 üniversite öğrencisini işe kavuşturacak. İlerleyen zamanda ise rakam 1000’e kadar çıkacak. Bu çok önemli bir gelişme. Demek ki kentimizde ilerleyen zamanda işsiz sayısı iyice azalacak. Tüm bunların ortaya koyduğu bir gerçek var. O da İzmir’in planlanandan çok daha kısa sürede fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor. Yani, kaybedecek tek bir saniye bile yok. Eğer altyapı yatırımları tamamlanmazsa, İzmir bu kez tersine göçün başkenti haline gelir” dedi.

“Yarın geç olmasın”

İzmir’in, İstanbul’dan gelen beyaz yakalılarla birlikte yatırımcıların da hedefinde olduğunu söyleyen Aslan, “Bu bir arz talep meselesi. Beyaz yakalılar İzmir’e geldiğine göre taleplerinin de karşılanmasını isteyecek.

Eğer ulaşımdan eğitime, sanattan modern yerleşim alanlarına kadar istedikleri ortamı İzmirliler olarak biz sunamazsak, bunu yine İstanbullu yatırımcı sunacak. Yani, İzmirlinin yapacağı işi kalkıp İstanbullu yapar. Yolları, evleri, köprüleri onlar yapar.

Bu kaçınılmaz bir durum. O yüzden böylesine bir göçe karşı İzmirlilerin tek şansı, her alanda hızlı yatırım atağına geçmesi. Hem de hemen. Yarın çok geç olur” diye konuştu.

13 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar