TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi eksperler için korona tedbirlerini açıkladı

 TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi eksperler için korona tedbirlerini açıkladı

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi; COVID-19 salgını nedeniyle, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 14 kural görseli ile icra komitesi tarafından hazırlanan tedbir kurallarını paylaştı.

Yayınlanan listede, kişiler arasında mesafenin korunmasından maske takılmasına, ofis ziyaretlerinin sınırlandırılmasından dijital yolların tercih edilmesine kadar pek çok tedbir sıralanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallar ve TOBB SEİK’in listesi şöyle:

EKSPERLERİN VE VATANDAŞIN GÜVENLİĞİ İÇİN 14 KURAL

1-      Ekspertiz sürecinde kati suretle eldiven ve maske kullanılmalı, özellikle yurtdışından gelen araç, emtia hasarları ile ekspertiz için ziyaret edilen yerlerde, şüpheli kişilerin bulunduğu mekanlarda, otel- hastane gibi yüksek riskli mahallerde eldiven ve maske yanı sıra tulum kullanılmalıdır.

2-      Ekspertiz esnasında gerek sigortalı, gerekse diğer kişilerle sosyal mesafe düzeyi korunmalı, ekspertizi yapılan nesnelere eldivensiz dokunulmamalıdır.

3-      Yüksek riskli konut, iş yeri, depo, gemi, araç ve diğer taşıyıcılar gibi alanlarda ekspertiz öncesi, tulum, maske ve eldiven takılmasına mutlak surette dikkat edilmelidir.

4-      Hasar evraklarının zorunlu olmadıkça elden alınması yerine dijital yollardan temin edilmesi ve iletilmesi sağlanmalıdır.

5-      Ofis çalışanlarının farkındalığı için gerekli bilgilendirme sizler tarafından sağlanarak, ofis ziyaretleri sınırlandırılmalıdır.

6-      Ofislerin temizliğine dikkat edilmeli, dezenfektan kullanılmalı, hijyen kuralları uygulanarak kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

7-      Evraklarla temas yapan tüm personelin mutlak suretle eldiven ve maske kullanması sağlanmalıdır.

8-      Dışarıdan gelen kargo ofis içine alınmadan eldiven ve maske kullanılmak suretiyle açılmalıdır.

9-      Hastalık belirtileri gösteren personel derhal hastaneye yönlendirilmeli, söz konusu personele gerekli izinler verilerek, diğer ofis çalışanlarının güvenliği sağlanmalıdır.

10-   Hamile, olan ya da riskli grupta yer alan çalışanlara (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastalıkları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) izin kullandırılmalıdır.

11-   Yaşanılan bu durumun süreci bilinmemekle birlikte, kamu otoritesi tarafından alınacak tedbirler göz önüne alınarak  personelin evden çalışmasını sağlayacak tüm alt yapı kurulmalı, kullanılmalı, hazır hale getirilmelidir.

12-   Mümkün olduğunca personellerin evden çalışmaları sağlanmalı, ofiste çalışma zorunluluğu varsa, çalışma saatleri azaltılmalı, işe geliş ve çıkış saatleri toplu ulaşımın yoğun olmadığı saatlere göre programlanmalıdır.

13-   İlgili kamu otoritelerince alınan tedbirlere en üst bilinçle ve titizlikle riayet edilmelidir.

İlginizi Çekebilir