Çin’in kapıları yeni yılda yabancı yatırımcılara aralandı

 Çin’in kapıları yeni yılda yabancı yatırımcılara aralandı

Büyümede, özellikle boyutuna değerlendirildiğinde rekor üstüne rekor kıran Çin, son dönemdeki yavaşlamasını durdurmak için cesur bir adım atmaya karar verdi. Ülkenin aldığı son karar, yabancı yatırımcıların Çin finansal sistemi içerisinde yatırım yapmasını ve kendi şirketlerini kurmasını mümkün kılıyor. Çin Komünist Partisi’nin aldığı son kararla beraber Goldman Sachs Group, JP Morgan Chase ve Blackrock gibi küresel devler operasyon ağlarını Çin içerisinde de genişletme ve büyüyen ekonomiden faydalanma imkanı bulacaklar.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin başındaki Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, finans piyasasının kapılarını yabancı yatırımcılara açarak piyasaya taze sermaye getirmeyi hedefliyor. Böyle bir durumda da daha sert bir rekabete maruz kalan yerel oyuncuları da pazarın ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermek ve yönetim süreçlerini daha verimli hale getirmek zorunda kalacak.

%100 YABANCI SERMAYE İZNİ

1 Ocak 2020’de devreye giren uygulama ile beraber yabancı yatırımcılar ülkede toplam prim üretiminin 4’te 3’ünün gerçekleştiği hayat tarafında %100 yabancı sermayeli sigorta şirketleri kurabilecekler. Geçtiğimiz dönemde Çin sigorta sektörü içerisinde yer alan ICBC-AXA gibi ortak teşebbüsler (toplam üretimin %8’ini gerçekleştiriyor) yerel sigorta şirketleri kadar hızlı bir büyüme yakalamakta zorlanıyordu. Önümüzdeki dönemde büyük sigorta şirketlerinin Çin’e yatırım kararı verdiğini görmemiz son derece muhtemel.

Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapabilirsiniz.